Strona główna | Forum | Kontakt | Linki | Galeria | Okładki | O nas | Reklama | Archiwum |
WWW.24wspolnota.pl | Jesteś tu: http://www.24wspolnota.pl   Biała Podlaska   Wydarzenia    Prywatny_detektyw_zamieszany_w_sprawe_korupcyjna-659
Wspólnota » Biała Podlaska » Wydarzenia | Poniedziałek, 29 marca 2010r. 14:43

Prywatny detektyw zamieszany w sprawę korupcyjną

Autor: Redaktor Naczelny W. Regionalnej- Łukasz Prusak


Zenon Z. znany bialski prywatny detektyw ma kłopoty. Jest zamieszany w głośną w całym kraju aferę korupcyjną w Ministerstwie Finansów.

Jak podaje „Rzeczpospolita” ten były policjant z wydziału zabójstw prowadzi firmę. - „Biuro prawne handlu i pośrednictwa. Agencja detektywistyczna i ochrony – Wschód”. Z. w branży detektywistycznej pracujący od prawie 16 lat. Zajmuje się m.in. wywiadem gospodarczym.„Rzepa” napisała, że wywiadowcy z tajnego departamentu resortu finansów przekazali tajne informacje o podatnikach spółce z Dąbrowy Górniczej i m.in. Zenonowi Z. Detektyw nie przyznaje się do winy. - Zatrzymania w sprawie korupcji nastąpiły w ubiegłym tygodniu. Grupa specjalna powołana przez Komendanta Głównego Policji składająca się z kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz funkcjonariuszy bydgoskiego Zarządu CBŚ przy współpracy z Wydziałem Wywiadu Skarbowego w Gdańsku zatrzymała grupę osób w wieku od 36 do 56 lat. Podejrzewani są o szereg przestępstw o charakterze korupcyjnym. Nad sprawą policja pracowała przeszło rok – informuje na swoich stronach internetowych pomorska policja.

Detektyw odpowie z wolnej stopy
Do zatrzymań doszło w Białej Podlaskiej Opolu, Warszawie i jej okolicach. Ustalono, że nieformalny pomysłodawca procederu, 53-letni mieszkaniec Warszawy, był urzędnikiem Ministerstwa Finansów i wykorzystując dostęp do niejawnych informacji skarbowych, ujawniał je osobom nieuprawnionym i czerpał z tego korzyści majątkowe. Śledczy są pewni, że aresztowani wywiadowcy przekazali informacje o trzech osobach fizycznych i spółce z Dąbrowy Górniczej. Odbiorcą był między innymi prywatny detektyw z Białej Podlaskiej, którego firma zajmuje się wywiadem gospodarczym. Od połowy marca śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Funkcjonariusze podczas działań przeszukali mieszkania, oraz biura w których pracowali zatrzymani. Zabezpieczono dokumentację świadczącą o przestępstwie, oraz komputery i twarde dyski. Po ich przesłuchaniu Prokuratura skierowała do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie dla pięciorga podejrzanych. Szóstego natomiast po złożeniu wyjaśnień i przedstawieniu zarzutów zwolniono. Zenon Z. będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Mechanizm korupcyjny
Jak działał mechanizm? Jak podaje „Rzeczpospolite” urzędnicy resortu finansów za łapówki przekazywali tajne informacje m.in. prywatnemu detektywowi - Ściśle współpracowaliśmy z policją, by uzyskać niezbite dowody przestępczej działalności - zapewnia Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. W pionie wywiadu skarbowego została wszczęta wewnętrzna kontrola. Markowi N., głównemu specjaliście w Departamencie Wywiadu Skarbowego w Ministerstwie Finansów, i jego koleżance Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zarzuciła wzięcie prawie 7 tys. zł łapówki. Oboje są w areszcie. Według informatorów „Rzepy” odbiorcami danych mogły być firmy działające w branży budowlanej". To niejedyni urzędnicy pojawiający się w sprawie rozpracowywanej przez policję, w tym Centralne Biuro Śledcze. Zarzut ujawnienia tajemnicy skarbowej postawiono też naczelnikowi Wydziału Skarbowego w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Opolu. Adam K. za kratki jednak nie trafił. Według ustaleń dziennika aresztowani wywiadowcy przekazali informacje o trzech osobach fizycznych i spółce z Dąbrowy Górniczej. Odbiorcą był m.in. prywatny detektyw z Białej Podlaskiej – Zenon Z. Fakturę świadczącą o łapówce na ok. 7 tys. zł znaleziono w firmie z branży budowlanej, w której pracuje żona Marka N. Ale informatorzy „Rz” podkreślają, że „zarobki” wywiadowców mogły być dużo większe. Gdzie trafiały dane sprzedawane przez urzędników mających dostęp do tajemnic skarbowych? Jak podaje „Rzepa” do firm z branży budowlanej. Informatorzy ze źródeł zbliżonych do resortu finansów twierdzą, że „są tropy dotyczące ostatecznych odbiorców tajnych danych”. – Może chodzić o potężne firmy działające w branży budowlanej. A takie informacje można wykorzystać np. do „wykoszenia” konkurencji z przetargów – mówią. - Wszystkim zatrzymanym za popełnione przestępstwa grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności - informuje policja.

Czym jest Wywiad Skarbowy?
Powstały w 1998. Urząd w Polsce podlega Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej, to część Ministerstwa Finansów. Jest to szczególna forma wykonywania kontroli skarbowej. Swym zakresem obejmuje czynności, w tym również czynności operacyjno-rozpoznawcze, pozwalające m.in. na: określenie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, ujawnianie nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej i dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, kontrolę finansów jednostek samorządowych, kontrolę towarową z zagranicą, ujawnianie i zapobieganie korupcji. Wywiad skarbowy uzyskuje, gromadzi, przetwarza i wykorzystuje informacje o m.in. dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych podmiotów podlegających kontroli skarbowej. W trakcie wykonywania zadań, w uzasadnionych przypadkach określonych w ustawie o kontroli skarbowej, pracownicy wywiadu skarbowego mogą zastosować, za zgodą sądu, kontrolę operacyjną (m.in. podsłuch). W czasie wykonywania swoich czynności pracownicy wywiadu skarbowego mogą współpracować z osobami chcącymi udzielić informacji kontroli skarbowej.

 


Oceń wagę artykułu

Ocena: 3.0/5 (Oddane glosy: 3)

Komentarzy (0)     Dodaj swoją opinię

 

Skomentuj artykuł:
Imię/Nick:

Twój wpis:

Możesz wspisac jeszcze: znaków.


Proszę przepisać kod z powyższego obrazka:


Redakcja Internetowego Serwisu Informacyjnego e-wspolnota.com nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.Aby dodać komentarz należy wypełnić wszystkie pola formularza.

2009 Projekt i wykonanie pawlusza | © Wydawnictwo Wspólnota - Mateusz Orzechowski stat4u

 

Ta witryna używa ciasteczek (cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej. Użytkowanie tej strony traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.