Strona główna | Forum | Kontakt | Linki | Galeria | Okładki | O nas | Reklama | Archiwum |
WWW.24wspolnota.pl | Jesteś tu: http://www.24wspolnota.pl   Biała Podlaska   Wydarzenia    Teresa_Strzelec_moze_wrocic_do_kraju-6543
Wspólnota » Biała Podlaska » Wydarzenia | Czwartek, 11 kwietnia 2013r. 20:49

Teresa Strzelec może wrócić do kraju

Ortel Królewski (pow. bialski). W piątek Teresa Strzelec prawdopodobnie wróci do Polski po ponad miesiącu przymusowego pobytu na Białorusi. Była przetrzymywana w sąsiednim kraju od 5 marca, kiedy podczas wyjazdu z Brześcia anulowano jej wizę.

Jarosław Strzelec, mąż pani Teresy, powiedział nam, że jest zszokowany tą radosną wiadomością. Jeszcze dziś jego małżonka w polskim konsulacie w Brześciu prowadziła głodówkę przeciwko zatrzymaniu jej na Białorusi. Jutro musi ona zwrócić się do urzędu w Brześciu po wizę. Powiedziała mi, że jest szczęśliwa z wiadomości o odzyskaniu prawa wyjazdu do domu – mówi Strzelec.
Białorusini żądali, aby zapłaciła ona cło za samochód, którym w kwietniu 2012 r. wjechała do Białorusi. Ten pojazd pozostawiła u znajomego, a jego syn samowolnie zabrał auto na przejażdżkę, podczas której pojazd został zatrzymany przez milicję i następnie sprzedany przez służby celne.
11 kwietnia dyrektor departamentu organizacji kontroli celnej Państwowego Komitetu Celnego Białorusi Władimir Orłowskij odniósł się do sprawy Teresy Strzelec.
Wyjaśnił: - „Łamiąc swoje zobowiązanie w sprawie czasowego wwozu pani Strzelec przekazała samochód obywatelowi Białorusi. To jest naruszeniem prawa celnego. Powstał obowiązek opłaty cła i podatków. Pani Strzelec nie zapłaciła cła. Według białoruskiego prawa, osoba, która ma zaległości, ogranicza się w prawie wyjazdu z kraju. Mimo niewypełnienia przez polską obywatelkę zobowiązań, strona białoruska ze względów humanitarnych podjęła decyzję o zdjęciu zakazu wyjazdu pani Strzelec. Ona może opuścić Białoruś w dowolnym momencie”. Na stronie Ambasady Republiki Białoruś znalazła się wiadomość, że MSZ Białorusi skomentowała fakt przywrócenia Teresie Strzelec prawa wyjazdu z Białorusi:
„11 kwietnia podjęto decyzję o przywróceniu Teresie Strzelec prawa wyjazdu z Białorusi. Decyzja została podjęta z motywów humanitarnych i jest gestem dobrej woli strony białoruskiej.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że pani Strzelec poważnie złamała przepisy celne. I cała ta kwestia znajduje się wyłącznie w sferze prawnej, tego również nie neguje strona polska.
Zdumiewające są próby polskich mediów upolitycznić tę sprawę. Nam się wydaje, że nie los swojej współobywatelki jest celem tych ataków medialnych, ale zupełnie inne motywy.
A propos, aby uniknąć podobnych sytuacji strona białoruska niejednokrotnie proponowała zawrzeć z Polską porozumienie mające na celu zapobiec naruszeniom prawa celnego, w tym przewidujące kwestie uznania i wykonania decyzji administracyjnych i sądowych w sprawach celnych. Ale te propozycje pozostały bez odpowiedzi strony polskiej” - brzmi wyjaśnienie białoruskiego MSZ.
Fot. Teresa Strzelec (zdjęcie ze zbiorów rodzinnych)

 


Oceń wagę artykułu

Ocena: 5.0/5 (Oddane glosy: 1)

Komentarzy (0)     Dodaj swoją opinię

 

Skomentuj artykuł:
Imię/Nick:

Twój wpis:

Możesz wspisac jeszcze: znaków.


Proszę przepisać kod z powyższego obrazka:


Redakcja Internetowego Serwisu Informacyjnego e-wspolnota.com nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.Aby dodać komentarz należy wypełnić wszystkie pola formularza.

2009 Projekt i wykonanie pawlusza | © Wydawnictwo Wspólnota - Mateusz Orzechowski stat4u

 

Ta witryna używa ciasteczek (cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej. Użytkowanie tej strony traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.