Strona główna | Forum | Kontakt | Linki | Galeria | Okładki | O nas | Reklama | Archiwum |
WWW.24wspolnota.pl | Jesteś tu: http://www.24wspolnota.pl Łuków   Spoleczenstwo    Bezrobotni_zakladaja_firmy_za_pieniadze_z_Urzedu_Pracy-356
Wspólnota » Łuków » Społeczeństwo | Poniedziałek, 08 lutego 2010r. 10:59

Bezrobotni zakładają firmy za pieniądze z Urzędu Pracy

Autor: Magdalena Oknińska
magdaita@gazeta.pl

Pani Grażyna z Łukowa półtora roku temu straciła pracę. Od tej pory była zarejestrowana w Urzędzie Pracy w Łukowie jako bezrobotna. W kwietniu ubiegłego roku złożyła wniosek o dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Postanowiła, że będzie handlowała na okolicznych rynkach.

Młoda kobieta miała samochód kombi. W budynku gospodarczym obok domu urządziła magazyn z półkami na towar. Posiadanie magazynu było jednym z warunków otrzymania dotacji. W listopadzie dostała z PUP 18 tys. zł. Za 16.400 kupiła towar: bieliznę, za resztę sumy namiot i stoły. Znajomi doradzili jej, gdzie kupi dobrej jakości asortyment. Jeździ na targi do Łukowa, Międzyrzeca, Radzynia Podlaskiego, Zbuczyna, a nawet Otwocka. Na razie jest na początku drogi handlowca, ale już widzi, że warto było spróbować. - Mam artykuły na każdą kieszeń, figurę i wiek, a na rynku klienci się zawsze znajdą - mówi łukowianka.
Pan Jarek z Łukowa przez kilka miesięcy pobierał zasiłek dla bezrobotnych. W wakacje spotkał na ulicy kolegę, który otrzymał z PUP dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Zachęcony jego przykładem, złożył w lipcu wniosek o dotację. Postanowił założyć firmę remontowo - budowlaną. Pieniądze otrzymał w grudniu. Kupił za nie 10 - letniego volkswagena transportera. Kuzyn pana Jarka postanowił działać w tej samej branży. Jemu także przyznano w PUP środki na rozpoczęcie działalności, za które kupił wiertarkę, maszynę do cięcia płytek, sprężarkę i inne narzędzia. Panowie dogadali się. Teraz wspólnie pracują, chociaż każdy prowadzi własną firmę. Mimo, że działają dopiero 2 miesiące, pracy mają dużo. Pierwszy klient był z Warszawy, polecił ich kolejnym. - Taka forma pomocy z Urzędu Pracy dobrze się sprawdza dla tych, którzy poważnie myślą o własnej firmie - mówią z przekonaniem mężczyźni.
18 tys. zł pomocy dla bezrobotnego
Urząd Pracy oferuje dwie formy pomocy dla osób bezrobotnych. Pierwsza to środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, o które mogą starać się sami bezrobotni; druga to doposażenie stanowiska pracy zorganizowanego przez pracodawcę dla osoby bezrobotnej.
Bezrobotny może otrzymać jednorazową, bezzwrotną pomoc w wysokości 18 tys. zł. Jest to pomoc bezzwrotna pod warunkiem, że bezrobotny wypełni wszystkie warunki umowy, którą zawiera z Urzędem Pracy.
W 2009 r. do PUP w Łukowie wpłynęło 381 wniosków o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przyznano w sumie 300 dotacji: 177 dotacji na kwotę 3 mln 141 tys. ze środków Funduszu Pracy i 123 w ramach EFS na kwotę 2 mln 185 tys. Dotacji nie otrzymali, ci którzy złożyli wnioski pod koniec roku i zabrakło dla nich pieniędzy, część osób sama zrezygnowała, min. dlatego, że nie znaleźli poręczycieli. Bezrobotni najwięcej dotacji otrzymali na założenie firm remontowo- budowlanych i handlowych. PUP w Łukowie udzielił pracodawcom na utworzenie 70 nowych miejsc pracy środków za kwotę 1 mln 303 tys. zł. Powstały nowe stanowiska pracy min. dla przedstawicieli handlowych, szwaczek. W przypadku, kiedy o pieniądze stara się pracodawca, Urząd Pracy sprawdza, czy firma nie jest w upadłości, czy wcześniejsze umowy, jakie PUP miał z ta firmą zostały zrealizowane.
Czas oczekiwania na dotacje może wynosić nawet pół roku, zależnie od tego, jakimi środkami w danym okresie dysponuje Urząd Pracy.
Bezrobotny, który składa wniosek o dotacje musi spełniać wymogi ustawowe: w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odmówił propozycji pracy, w ostatnich 5 latach nie otrzymywał pożyczki z Funduszu Pracy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej, nie był karany i ma poręczycieli. Posiadanie poręczyciela jest niezbędne, bo to on w przypadku, kiedy bezrobotny nie spełni warunków umowy zwraca za niego pieniądze. Poręczycielem nie może być współmałżonek bezrobotnego. W PUP w Łukowie w ciągu ostatnich trzech lat sytuacje, że kwotę musiał zwraca poręczyciel, zdarzyły się sporadycznie. Po złożeniu wniosku o dotację bezrobotny ma obowiązek umożliwić pracownikom PUP kontrolę lokalu przeznaczonego do prowadzenia działalności. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, bezrobotny dostaje całą sumę przelewem na konto. Pieniądze może przeznaczyć np. na zakup samochodu dostawczego, ciężarowego, narzędzi, ale nie na samochód osobowy. Środki mogą być wydane na towar w przypadku działalności handlowej, wyposażenie gabinetu kosmetycznego i zakładu fryzjerskiego. Po rozpoczęciu działalności właściciel nowej firmy musi co kwartał przedstawiać w PUP dokumenty potwierdzające, że prowadzi działalność, opłaca składki ZUS i rozlicza się z podatków.
Pracodawca zatrudniający bezrobotnego może wydać środki na zakup urządzeń i stanowiska pracy, jak biurko, komputer, maszyna do szycia. Nie może natomiast przeznaczyć pieniędzy na wyremontowanie pomieszczenia.

 


Oceń wagę artykułu

Ocena: 2.3/5 (Oddane glosy: 11)

Komentarzy (14)     Dodaj swoją opinię

 

nie tak dawno na stronie łukowskiego pup [2015-07-13 17:45]

http://zapodaj.net/5537e3cf94b55.jpg.htmlOcen ten komentarz:

Ocena: 1.8/5 (Oddane glosy: 5)

 

aa [2015-07-13 14:38]

Pup w Łukowie. Porażka. Zero pomocy jakiejkolwiek. Uurzednik wróg nr 1. To ma być pomoc dla bezrobotnych a nie pomoc do zaciągania długów przez bezrobotnego. Zlikwidować urzędy pracy. Dać ubezpieczenia dla bezrobotnych i nie pomagać im szukać pracy. Wtedy wystarczyłoby 5 pracowników w urzędzie a nie 50Ocen ten komentarz:

Ocena: 1.8/5 (Oddane glosy: 5)

 

cuda,cuda ogłaszają............ [2014-04-22 15:20]

Najlepszy numer to zrobił pup w łukowie przy naborze wniosków o doposażenie.Najpierw oglosili w gazecie że mają ok.10 mln zł potem nie bylo druków wniosków i caly miesiac nie przyjmowali wniosków az wreszcie zaczeli przyjmować przez 2 dni 7i 8 kwietnia aby dać "równe szanse"i koniec.Ciekawe ile przyjęli i czyich ,czy aby nie tych juz umówionych z gory jak to bywa.Należałoby ogłosic publicznie na swoich stronach ,przecież chodzi o publiczne pieniądze unijne.Takie cuda to tylko w łukowie.Ocen ten komentarz:

Ocena: 2.6/5 (Oddane glosy: 5)

 

jareoo [2014-04-22 10:37]

tez mam podobne odczucie co do Pan z urzedu pracy. najbardziej 'zasluzyla' mi sie pani po lewo z pokoju nr7. strasznie nadęta i mało pomocna. 3dni donosilem papierki, bo nie mogla powiedziec wszystkiego na raz, calkowity brak kompetencjiOcen ten komentarz:

Ocena: 3.9/5 (Oddane glosy: 7)

 

petent [2013-02-13 14:47]

Po raz pierwszy byłam w urzędzie pracy i muszę przyznać że nigdy nie spotkałam tak chamskiej i bezczelnej urzędniczki jaką jest pani na stanowisku nr. 3. Szczyt bezczelności i brak kompetencji. Jeśli ma pani jakieś problemy to powinna je pani zostawić w domu, a nie wyżywać się na ludziach!!!Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.7/5 (Oddane glosy: 9)

 

zniesmaczona [2011-08-03 21:28]

co do zachowań pań z pup łuków też mam podobne zdanie leniwe opryskliwe szczególnie pani na pierwszym stanowisku nie znam jej z nazwiska nawiasem mówiąc nadeta i bardzo paskudna mogłaby być chociaz milsza to dodasłoby jej trochę urokuOcen ten komentarz:

Ocena: 4.4/5 (Oddane glosy: 7)

 

bezrobotny [2010-10-12 11:25]

jeśli ktoś chce zobaczyć modelowe wymykanie sie z pracy pań z łukowskiego pup na zakupy -zapraszam ok. godziny 15 .pełno wchodzących tylnimi i przednimi wejsciami pan -wielbłądów z pakunkami,polecam szczególnie "łukowskim dygnitarzom" bo bezrobotnych się nie boją a nawet nie zwracają na nich uwagi!Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.6/5 (Oddane glosy: 12)

 

mirka [2010-10-11 21:36]

często jest tak,że kierują "te miłe panie"bezrobotnych do pracy która ma niewiele wspólnego z przedstawioną oferta.Im chodzi tylko o statystyki,aby zmniejszyć bezrobocie,bo wysyłają kogoś do pracy w innej miejscowości i nie każdy może dojeżdżać wiec albo się sam wyrejestruje albo na jakiś czas wyrzucają z listy osób bezrobotnych.Nie ma czegoś takiego,że chciałabym aby zaznaczyli,iż szukam pracy np.do godz.16 bo wtedy muszę dziecko z przedszkola odebrać,a przecież muszę dostosować prace do swoich potrzeb też.Tam albo bierzesz co dają albo spadaj Nie zależy im na pomocy,tylko zmniejszenia statystyk.A te panie to są tam chyba za karę,albo ta praca im nie pasuje.Co druga to powinna być zastąpiona przez kogoś kto byłby milszy.Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.6/5 (Oddane glosy: 11)

 

`meg [2010-05-06 16:18]

Niestety to wszystko prawda- smutna prawda. Byłam na szkoleniu kilka lat wstecz i miał byc ,,wyłoniony" kandydat bezrobotny, jako pomoc lub coś w tym rodzaju do pracy w jednej z Fundacji. Juz pierwszego dnia, po cichu szeptali, kto nim jest i faktycznie tak było.Wszędzie, gdzie człowiek się nie przypatrzy, jest ten sam schemat...kolesiostwo, ciocia, wójek, mamusia, itp. Smutne ale prawdziwe-taka nasza polska demokracja ..na swój sposób pisana. Ale juz zaczynają sie prężyc - niedługo wybory...od nas dużo zależy...Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.5/5 (Oddane glosy: 13)

 

lech [2010-03-12 14:27:11]

to wszystko prawda.zlikwidować urzędy pracy.fikcjaOcen ten komentarz:

Ocena: 3.8/5 (Oddane glosy: 10)

 

elwir [2010-02-14 21:16:54]

o tak wielu jest łukowskich tzw "przedsiębiorców"którzy specjalizują się w naciaganiu pup ,robiących co kilka miesięcy kastingi, ściągając z odległych zakontków powiatu bezrobotnych aby tylko powiedziec po cichu ,ze kandydata juz mają,a nawet juz u nich pracuje ale ten cyrk jest na potrzeby pup,aby znów wyłudzić dopłaty,specjalizują sie w tym ci całkiem mali własciciele sklepów jak i dosyć duze zakłady pracy ,oczywiście nie bede wymieniał, ale mysle ,ze większość ich zna lub bedzie znac.Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.2/5 (Oddane glosy: 11)

 

kaska [2010-02-14 21:04:00]

swięte słowa te panie w pup myslą ze złapały pana boga za nogi,opryskliwe,leniwe,tylko wieczne przerwy i niby praca z "naszą klasą" w tle,a ty człowieku stój jak bydle w zimowej kurtce i niech cię poty oblewaja,no i co do propozycji pracy-dostałam w radzyniu za 1000zł z czego odliczyć dojazd,ale zeby było smieszniej facet odbierający tel. był zdziwiony bo od miesiąca ma juz pracownikaOcen ten komentarz:

Ocena: 4.2/5 (Oddane glosy: 13)

 

obserwator [2010-02-12 16:03:56]

tak tak bezrobotni zakladaja firmy a panie z pup sa tak sympatyczne ze ho ho ho:-))i zawsze mozna straszyc bezrobotnego ze jak sie nie wezmie danej pracy to sie skresla go z listy.na sile nikt nie chce byc szczesliwym i radze pup zanim kogos zacznie kierowac do danej firmy aby ja sprawdzic jakie sa tam warunki place,co nalezy do obowiazkow pracownika nie zawsze do tego wyszkolonego!!.Ocen ten komentarz:

Ocena: 2.8/5 (Oddane glosy: 10)

 

obserwator [2010-02-12 16:03:51]

tak tak bezrobotni zakladaja firmy a panie z pup sa tak sympatyczne ze ho ho ho:-))i zawsze mozna straszyc bezrobotnego ze jak sie nie wezmie danej pracy to sie skresla go z listy.na sile nikt nie chce byc szczesliwym i radze pup zanim kogos zacznie kierowac do danej firmy aby ja sprawdzic jakie sa tam warunki place,co nalezy do obowiazkow pracownika nie zawsze do tego wyszkolonego!!.Ocen ten komentarz:

Ocena: 3.0/5 (Oddane glosy: 10)

 

Skomentuj artykuł:
Imię/Nick:

Twój wpis:

Możesz wspisac jeszcze: znaków.


Proszę przepisać kod z powyższego obrazka:


Redakcja Internetowego Serwisu Informacyjnego e-wspolnota.com nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.Aby dodać komentarz należy wypełnić wszystkie pola formularza.

2009 Projekt i wykonanie pawlusza | © Wydawnictwo Wspólnota - Mateusz Orzechowski stat4u

 

Ta witryna używa ciasteczek (cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej. Użytkowanie tej strony traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.