Strona główna | Forum | Kontakt | Linki | Galeria | Okładki | O nas | Reklama | Archiwum |
WWW.24wspolnota.pl | Jesteś tu: http://www.24wspolnota.pl   Radzyń Podlaski   Wydarzenia    Handel_na_kolkach_budzi_kontrowersje-531
Wspólnota » Radzyń » Wydarzenia | Piątek, 12 marca 2010r. 11:50

Handel na kółkach budzi kontrowersje

Autor: Aneta Mostowiec


Busy dostawcze wożą pieczywo, nabiał, wędliny i inne produkty spożywcze. Cieszą się klienci, którzy mają blisko do takiego sklepu, natomiast denerwują właściciele wiejskich sklepików. Prawo jednak nie zabrania takiego handlu.

Mam trzy sklepy spożywcze. Dwa razy w roku jestem kontrolowany przez Sanepid. Muszę mieć przynajmniej dwie umywalki, ciepłą wodę, pomieszczenie socjalne, glazurę na ścianach, ubikacje, fartuchy, termometry itp. rzeczy. Człowiek musi dbać o czystość, bo inaczej Sanepid zamknie sklep. W tych samochodach co sprzedają pieczywo i żywność nie przestrzega się żadnych warunków higienicznych – skarży się Czesław Latek z Talczyna, który twierdzi, że obwoźny handel jest dla niego konkurencją. – Musiałem już zamknąć jeden sklep, drugi też chyli się ku upadkowi – nie ukrywa – Ludzie jak pójdą tam po pieczywo to kupią też inne produkty, a do mnie nie opłaca się im wstępować – denerwuje się. Jedni się złoszczą, a inni cieszą. Dla starszych mieszkańców małych miejscowości handel obwoźny to przede wszystkim wygodny sposób na zrobienie zakupów. Sklep na kółkach podjeżdża pod samą posesję, a w niektórych przypadkach staje na podwórku pod drzwiami. Można w kapciach wyjść i kupić żywność. – Mam 83 lata i nie zawsze mam siły iść do sklepu oddalonego o ok. pół kilometra – mówi pan Henryk z gminy Broki – Tutaj raz dziennie mogę kupić chleb i coś jeszcze. Dla mnie to bardzo wygodne i nie chciałbym, żeby te sklepy zniknęły. A najważniejszą rzeczą jest to, że produkty są tańsze niż w naszym wiejskim sklepie - dodaje.

Sanepid kontroluje „sklepy na kółkach”
Powiatowa Stancja Sanitarno- Epidemiologiczna w Radzyniu zaleca, aby w każdej możliwej sytuacji zaopatrywać się w produkty spożywcze w sklepach. - Są one pod naszym bieżącym nadzorem. Gwarantuje nam to obrót bezpieczną żywnością - mówi Renata Grądzka, pełniąca obowiązki kierownika sekcji żywności, żywienia i przedmiotów użytku. Informuje jednocześnie, jak powinien być przystosowany samochód do handlu obwoźnego żywności. - Przede wszystkim produkty powinny być popakowane. Nic nie może być krojone, porcjowane. Samochody powinny mieć powierzchnie gładkie, łatwo zmywalne. Muszą być zapewnione środki do higienicznego mycia i suszenia rąk, czyli dostęp do zimnej i ciepłej wody pitnej. Sprzedawca musi zapewnić sposób uzupełniania tej wody np. umowę z zakładem, który ma potwierdzone, że woda jest dobra do picia. Niezbędne jest zapewnienie warunków do higienicznego przebierania się w odpowiednią odzież. Sprzedawca musi mieć dostęp do ubikacji. W tym wypadku może mieć umowę np. ze sklepem, w którym jest dostęp do ubikacji spłukiwanej wodą, podłączonej do sprawnego systemu kanalizacyjnego - wylicza kierownik. Pani Renata zapewnia, że do tej pory nie zdarzyły się skargi klientów na "sklepy na kółkach". Skarżą się jedynie właściciele wiejskich sklepów, dla których handel obwoźny to poważna konkurencja. Sanepid na bieżąco kontroluje handel obwoźny i sprawdza czy są spełnione wszystkie warunki higieniczne. Znając jednak realia wiadomo, że nie uda się spotkać na drodze wszystkich sklepów na kółkach z żywnością, które być może działają bez odpowiednich zezwoleń. Dlatego jeżeli mamy możliwość kupić pieczywo, wędliny i inne produkty spożywcze w sklepie, to korzystajmy z tego.

 


Oceń wagę artykułu

Ocena: 2.8/5 (Oddane glosy: 6)

Komentarzy (0)     Dodaj swoją opinię

 

Skomentuj artykuł:
Imię/Nick:

Twój wpis:

Możesz wspisac jeszcze: znaków.


Proszę przepisać kod z powyższego obrazka:


Redakcja Internetowego Serwisu Informacyjnego e-wspolnota.com nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.Aby dodać komentarz należy wypełnić wszystkie pola formularza.

2009 Projekt i wykonanie pawlusza | © Wydawnictwo Wspólnota - Mateusz Orzechowski stat4u

 

Ta witryna używa ciasteczek (cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej. Użytkowanie tej strony traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.