Do pożaru przyjechali bez wody. Fotograf: M24lu.pl

Do pożaru przyjechali bez wody

W sobotę, 7 stycznia, w godzinach wieczornych wybuchł pożar zabudowań w agroturystyce w miejscowości Neple w odległości 50 m od remizy OSP. OSP w Neplach jest wyposażona w trzy samochody pożarnicze w tym dwa samochody ratowniczo-gaśnicze jeden ciężki typu GCBA 6/32 Kamaz ze zbiornikiem 6000 litrów wody i 600l środka pianotwórczego drugi średni typu GBA 2,5/24 Renault ze zbiornikiem 2500litrów wody i 250 litrów środka pianotwórczego.

Do pożaru wyjechał tylko jeden średni wóz ratowniczo-gaśniczy, na dodatek z niepełną załogą GBA 2,5/24 Renault. Nowy samochód zawiódł, ponieważ strażacy nie mogli przystąpić do działań ratowniczo-gaśniczych. Nie podał wody, a strażacy nawet nie użyli podręcznego sprzętu gaśniczego, nie weszli w pełnym umundurowaniu bojowym w aparatach powietrznych, które mają na wyposażeniu by sprawdzić co dokładnie się pali i przystąpić do gaszenia. Tylko gospodarz z mieszkańcami próbowali gasić śniegiem, a pożar z minuty na minutę rozprzestrzeniał się. Drugi samochód, który powinien stać w remizie w gotowości bojowej nie mógł przyjechać, bo był bez wody, 

Strażacy z OSP Neple sytuację tłumaczą nieporadnością i całą winę składają na wójta, który zakazał ogrzewania remizo-świetlicy w Neplach. Samowolne ogrzewanie remizo-świetlicy mogłoby skutkować narażeniem się dla włodarza. Jednostka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, odremontowaną remizę. 

Jak wynika z relacji świadków dostęp do wody był zapewniony, ale dopiero po około 1,5 godziny, a cała akcja tak naprawdę rozpoczęła się po przybyciu Państwowej Straży Pożarnej z Małaszewicz, która nie mogła przybyć wcześniej ze względu na pożar budynku mieszkalnego w Kościeniewiczach (gmina Piszczac). Niesprawne były również hydranty zlokalizowane przy OSP.

Informacja z PSP Biała Podlaska:

W OSP żaden wóz bojowy nie jest wycofany z podziału bojowego, a logicznie powinien być wycofany. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, różne techniki ogrzewania jak poprzedni system ogrzewania garaży na piece akumulacyjne nie pasuje, jest drogi. Można zastosować inne tańsze nie tylko na prąd. Ogłoszenia

Sprzedaż szynszyli, pomoc w...

Ferma zarodowa szynszyli L-033 Mervey Investment Sp....

Kierowca C+E po Europie Zachodniej

Firma Kociuk Logistic poszukuje kierowców C+E na...

ODDAM SZCZENIĘTA

ODDAM SZCZENIĘTA 4 TYGODNIOWETel. 500 069 079

SERWIS RTV - Al. Tysiąclecia 35

Serwis RTV Naprawa telewizorów Serwis laptopów,...

Konsultant firmy ORIFLAME-praca...

Zostań konsultantką Oriflame i kupuj 20% taniej już...

Tłumacz języka angielskiego lub...

Agencja Pracy Netkadra poszukuje dla swojego klienta...