Największym hitem przemytniczym okazały się analogiczne aparaty fotograficzne oznaczone symboliką faszystowską. Fotograf: Maciej Maciejuk

Celnicy przekazali cenne przedmioty muzeum

Muzeum Południowego Podlasia ma powody do radości. W ubiegłym tygodniu lubelska Izba Administracji Skarbowej przekazała placówce ponad 200 przemycanych na granicy zabytkowych przedmiotów.Do zatrzymania przedmiotów doszło w 2016 roku. Zostały przechwycone na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem, w związku z próbami przemytu na terenie Unii Europejskiej. W sumie udało się pozyskać ponad 200 przedmiotów. To  medale z legitymacjami, monety, torba skórzana z okresu II wojny światowej, ikony oraz sześć analogowych aparatów fotograficznych.
Sporo medali i monet
Medale i odznaki okolicznościowe pochodzą z okresu ZSRR. To głównie odznaczenia wojenne. Wśród nich znajdują się też polskie medale z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Srebrne i miedziane monety są z okresu carskiej Rosji, cesarstwa austro-węgierskiego i przedwojennej polski. Najstarsze z nich pochodzą nawet z XVI wieku. To np. denar z 1570 r., grosz z 1535 r., heller z 1712 r. czy rubel z 1798 r.
Ujawnione ikony zostały z kolei wykonane ok. 1900 roku. Zachowały się w dobrym stanie.
-  Jedna z ikon jest malowidłem pisanym na drewnie, przedstawiającym Matkę Bożą Orantkę. Druga to ikona z okładziną srebrną z wizerunkiem Matki Bożej Kazańskiej - tłumaczy Marta Szpakowska, rzecznik KAS w Lublinie.
 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).