200-lecie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i aukcja Pride of Poland. Fot. Beata Malczuk.

Wyprzedaż koni zdewastuje stadninę?

 Posłanki Platformy Obywatelskiej obawiają się, że wyprzedaż najlepszych koni podczas najbliższej aukcji Pride Of Poland w Janowie Podlaskim może doprowadzić do upadku stadniny i utraty materiału genetycznego, który mógłby podtrzymać hodowlę polskiego konia.Według Joanny Kluzik- Rostkowskiej, która od kilku lat aktywnie przygląda się janowskiej stadninie, PiS jest przerażone tym, co stało się przez ostatnie trzy lata podczas aukcji Pride Of Poland, więc będzie teraz ryzykować likwidacją konia arabskiego w Polsce.
Koniec hodowli?
- PiS wystawił na tę aukcję wszystkie konie, które mogą cokolwiek zarobić. Jeżeli uda mi się sprzedać te konie, to będzie koniec polskiej hodowli konia arabskiego, gdyż nie będzie materiału genetycznego, nie będzie koni, które mogłyby podtrzymać hodowlę polskiego konia - mówiła posłanka PO podczas konferencji prasowej.
Z kolei posłanka Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uważa, że to "wyprzedaż sreber rodowych" i  "likwidacja najlepszej puli genowej, jeśli chodzi o konie arabskie.
 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).