Kibice, trenerzy oraz radni tłumnie pojawili się na obradach "okrągłego stołu" 26 czerwca w Urzędzie Miasta. Fotograf: Maciej Maciejuk

Stadion powstanie w nieco skromniejszej formie

Trybuna na ok. 1500 miejsc, dobrej jakości murawa, hala sportowa dla Ekonomika oraz duży parking - takie są konkrety władz miasta w sprawie budowy stadionu miejskiego. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze prace ruszą w marcu przyszłego roku. Część osób ma jednak wątpliwości odnośnie tempa prac nad inwestycją...Pierwszy etap budowy stadionu, który obejmował trybunę słoneczną, parking oraz halę sportową, miał kosztować 41 mln zł. Dotacje na inwestycję w kwocie 10 mln zł przyznało miastu w 2017 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki. W grudniu ubiegłego roku, prezydent Michał Litwiniuk zdecydował się zerwać umowę z wykonawcą inwestycji. Chodziło m.in. o kilkumiesięczne opóźnienia w przebudowie stadionu oraz brak ubezpieczenia OC inwestycji. Wykonawca nie płacił też podwykonawcom. Komornik zajął około 2 mln 100 tys. zł. Wykonawca zostawił plac budowy: rozkopany teren. Litwiniuk podczas spotkania 26 czerwca w urzędzie miasta z radnymi oraz kibicami, najpierw przypominał o odstąpieniu umowy z wykonawcą.

Będzie skromniejszy stadion

- Firma narażała miasto na straty. Nie jesteśmy jedynym samorządem, który zmierzył się z tą firmą. Miałem obowiązek wykonać inwentaryzację, by ochronić budżet przed ewentualnymi roszczeniami. Musiało to tyle trwać, bo to są poważne prace. Ona pozwalała na rozliczenie się z podwykonawcami, którymi firma s-sport nie płaciła - mówił prezydent.
Pierwsze konkrety padły. Prezydent zapewnia, że musi być m.in. dobrej jakości murawa, oraz hala dla Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
- Musimy też stworzyć niedużą, kameralną trybunę na około 1500 miejsc, z szatniami i zapleczem organizacyjnym, która na stan dzisiejszego zapotrzebowania odpowiadałaby bialskiemu środowisku sportowemu - zapowiadał prezydenta miasta.
 

 (…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).