Średniowieczni rycerze opanowali Porosiuki

Łąki w Porosiukach 7 i 8 lipca zamieniły się w prawdziwą średniowieczną osadę. Wszystko za sprawą pierwszej odsłony turnieju rycerskiego organizowanego przez bialską grupę rekonstrukcyjną Fortis, która w tym roku świętuje 15-lecie działalności.Grupa rekonstrukcyjna Fortis powstała w 2004 roku zrzeszając pasjonatów, którzy interesowali się średniowieczem. Łączy ich miłość do historii i rycerzy. Odtwarzają przede wszystkim XIII-wieczne stroje, zwyczaje oraz uzbrojenie. Grupa liczy około 20 członków, choć w samej Białej Podlaskiej pozostało ich ledwie kilku. Reszta jest rozproszona po całej Polsce.

- Aktywność grupy polega na wspólnych treningach, spotkaniach i dyskusjach. Pomimo długich odległości, które nas dzielą, kontaktujemy się i bardzo sprawnie działamy - mówi Bernard Kuta z grupy rekonstrukcyjnej Fortis.

I właśnie z okazji 15-lecia istnienia grupy, na plaży w Porosiukach zdecydowano się zorganizować pierwszy Turniej Rycerski. Przyjechali ludzie z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Warszawy, Zamościa, Lublina czy Litwy. W sumie pojawiło się ok. 90 rekonstruktorów. Były pojedynki rycerskie, walki drużyn, turniej łuczniczy czy oszczepniczy. Można było zobaczyć jak wygląda średniowieczny obóz, przymierzyć zbroję, czy skosztować miodu średniowiecznego.

 

 

 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).