Tu dowiesz się jak wymienić "kopciucha"

W bialskiej filii Urzędu Marszałkowskiego pierwszego października oficjalnie otwarto biuro rządowego programu "Czyste powietrze".Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnym przez przestarzałe piece spalające niskiej jakości paliwo. Program oferuje dofinansowanie wymiany ich na nowoczesne źródła ciepła, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.
Program w szczególności jest adresowany do osób z niskim lub średnim dochodem. Im niższe dochody, tym większa będzie dotacja. Maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 53 tys. zł. Program ma działać do 2029 roku. Rząd PiS zapowiada, że realizacja pochłonie blisko 103 mld zł.
W województwie lubelskim jest dziesięć biur programu "Czyste powietrze". Najbliżej bialczanie takie miejsce mogli znaleźć w Łukowie. Teraz nie będą musieli jechać kilkadziesiąt kilometrów. Placówka rządowego programu znajduje się w budynku filii Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Warszawskiej. Kierownictwo filii udostępniło miejsce. 
- Pracownicy będą pomagać w wypełnianiu wniosków. Na dzień dzisiejszy w województwie lubelskim mamy złożonych około sześć tysięcy wniosków, to kwota dofinansowania około 152 mln zł. Program będzie służyć ludziom i wpływać na rozwój gospodarczy miejsc. Będziemy starać się, by powietrze miało lepszą jakość - mówi Grzegorz Grzywaczewski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Padł też pomysł, by w przyszłości taki punkt powstał również w Międzyrzecu Podlaskim. Z taką inicjatywą wyszedł Janusz Skólimowski, wicestarosta powiatu bialskiego.

- Program ma szansę zmienić wygląd naszych mieszkań. Moja inicjatywa jest taka, by kolejny punkt powstał w Międzyrzecu Podlaskim. To ważne, by jak najwięcej osób, mogło skorzystać z tego programu - tłumaczy wicestarosta.

Biuro programu "Czyste powietrze" otwarte jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11 do 15. Znajduje się na trzecim piętrze.