pieniądze. Fotograf: sxc.hu

Górnik chce 2 mln zł od Lublina

O tym, że łęczyński klub będzie liczył na pieniądze z lubelskiego samorządu mówiło się w kuluarach jeszcze przed przeprowadzką Górnika na Arenę. W ostatnich dniach padła już oficjalna prośba o przelew z kasy miasta na konto zielono-czarnych.Pismo z prośbą do władz stolicy województwa o wsparcie finansowe dla Górnika trafiło do zastępcy prezydenta Lublina, który skierował je do Komisji Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Radzie Miasta. Ta miała zaopiniować decyzję o potencjalnej pomocy dla klubu z Łęcznej w ubiegły wtorek.

Władze Górnika oczekują od Lublina 2 mln zł, bo tyle potrzebują, by, jak czytamy w piśmie przesłanym do Ratusza, "utrzymać klub na najwyższym poziomie rozgrywkowym". Jako że lubelski samorząd nie jest akcjonariuszem klubu, to wsparcie finansowe dla zielono-czarnych może być przekazane wyłącznie w postaci wynagrodzenia za promocję miasta.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji sportu obecny był Artur Kapelko. Prezes klubu przekonywał, że Lublin już czerpie duże korzyści z faktu, iż zielono-czarni swoje mecze rozgrywają na Arenie, np. poprzez promowanie marki "Lublin" i obiektu przy ul. Stadionowej 1.

Niektórzy przypominali jednak, że Górnik i tak korzysta na współpracy z Lublinem, bo samorząd pokrywa koszty użytkowania stadionu przez zielono-czarnych. A te nie są małe - jeden dzień meczowy to 71 tys. zł. Tylko w 2016 roku Bonin i spółka zagrają na Arenie dziesięć razy.

Komisja sportu nie podejmowała w tej sprawie żadnych wiążących decyzji, co więcej skończyło się na tym, że radni informację o prośbie Górnika jedynie przyjęli do wiadomości, nie opowiadając się ani za, ani przeciw. Wnioskować o wpisanie do planu wydatków miasta pieniędzy dla klubu z Łęcznej może prezydent Lublina. Decyzja w tej sprawie pozostaje jednak w gestii Rady Miasta, która głosuje nad budżetem samorządu.