Kopalnia wykupiła domy pod zwałkę

Sprawa powiększenia zwałki ciągnie się od lat. A i tak problem relacji na linii kopalnia - mieszkańcy terenów górniczych wałkowano na sesji w Puchaczowie blisko 2 godziny. Radni przegłosowali zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego związane z potrzebami kopalni, ale dopiero po przekonaniu ich, że LW Bogdanka spełnił stawiany mu warunek. Załatwił problem mieszkających w okolicach zwałki ludzi.By nie było tak, że plan zostanie zmieniony, a mieszkańcy pozostawieni sami sobie latami czekać będą patrząc jak ich gospodarstwa ulegają degradacji.  

Co my wiemy o szkodach?

Komentarze były następujące. Ucywilizowały się stosunki między kopalnią a mieszkańcami gminy górniczej, na co złożyło się szereg starań i działań gminy, zobowiązanej do ochrony interesów mieszkańców. Dużo łatwiej dziś negocjować z kopalnią niż kilka lat wcześniej. W pewnym sensie, trzeba to było jednak na kopalni wymusić.

Kopalnia to z jednej strony kura znosząca gminie Puchaczów złote jaja. Z drugiej potężny sąsiad, któremu zdarzało się traktować mieszkańców z pozycji siły - przypominano. W tym wypadku, przed przyjęciem zmian w planie, sprawy ludzkie zostały uregulowane - uznali radni. I przegłosowali zmiany w planie.

Nie bez sprzeciwów. Radny Edward Szurek wypomniał wójtowi niezrealizowanie uchwały z roku 2011 w sprawie podjęcia działań mających na celu likwidację szkód górniczych, ochronę mienia komunalnego oraz określenia warunków współpracy z zakładem górniczym. Apelował:

To jest być albo nie być dla mieszkańców terenów górniczych. Państwo wiecie co znaczy mieszkać na szkodach górniczych? Umierać w wodzie, jak jeden z mieszkańców? Dlaczego nie ma tu dziś z nami przedstawicieli kopalni?

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Radny Tadeusz Nowakowski, przewodniczący Komisji Szkód Górniczych i prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Działalnością Geologiczną, Górniczą i Przemysłową ripostował:

Kopalnia wywiązała się z wykupu gospodarstw znajdujących się w rejonie hałdy i w kierunku jej rozbudowy. Wszystkie te sprawy są załatwione. Jeśli chodzi o hałdę, problem został rozwiązany zarówno z punktu widzenia Komisji, jak i gminy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Ludzie dostali pieniądze, za które się wyprowadzili. Niektórzy zostali, ale gdy hałda się rozbuduje i zdecydują się na odejście, kopalnia ma obowiązek wykupić gospodarstwa, a w negocjacjach będzie uczestniczył przedstawiciel gminy. Byłbym za przyjęciem tego planu, nie blokowałbym rozwoju kopalni, bo z niej żyjemy.

(…)

Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.Ogłoszenia

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Sprzedam Opl Zafira

Opel Zafira 2001 r., diesel,przebieg 230000 km, hak...

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Sprzedam Opl Zafira

Opel Zafira 2001 r., diesel,przebieg 230000 km, hak...

Usługi Ksiegowe Biura Rachunkowego...

Kadra Biura Rachunkowego Prestige Group to...