Kopalnia wykupiła domy pod zwałkę

Sprawa powiększenia zwałki ciągnie się od lat. A i tak problem relacji na linii kopalnia - mieszkańcy terenów górniczych wałkowano na sesji w Puchaczowie blisko 2 godziny. Radni przegłosowali zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego związane z potrzebami kopalni, ale dopiero po przekonaniu ich, że LW Bogdanka spełnił stawiany mu warunek. Załatwił problem mieszkających w okolicach zwałki ludzi.By nie było tak, że plan zostanie zmieniony, a mieszkańcy pozostawieni sami sobie latami czekać będą patrząc jak ich gospodarstwa ulegają degradacji.  

Co my wiemy o szkodach?

Komentarze były następujące. Ucywilizowały się stosunki między kopalnią a mieszkańcami gminy górniczej, na co złożyło się szereg starań i działań gminy, zobowiązanej do ochrony interesów mieszkańców. Dużo łatwiej dziś negocjować z kopalnią niż kilka lat wcześniej. W pewnym sensie, trzeba to było jednak na kopalni wymusić.

Kopalnia to z jednej strony kura znosząca gminie Puchaczów złote jaja. Z drugiej potężny sąsiad, któremu zdarzało się traktować mieszkańców z pozycji siły - przypominano. W tym wypadku, przed przyjęciem zmian w planie, sprawy ludzkie zostały uregulowane - uznali radni. I przegłosowali zmiany w planie.

Nie bez sprzeciwów. Radny Edward Szurek wypomniał wójtowi niezrealizowanie uchwały z roku 2011 w sprawie podjęcia działań mających na celu likwidację szkód górniczych, ochronę mienia komunalnego oraz określenia warunków współpracy z zakładem górniczym. Apelował:

To jest być albo nie być dla mieszkańców terenów górniczych. Państwo wiecie co znaczy mieszkać na szkodach górniczych? Umierać w wodzie, jak jeden z mieszkańców? Dlaczego nie ma tu dziś z nami przedstawicieli kopalni?

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Radny Tadeusz Nowakowski, przewodniczący Komisji Szkód Górniczych i prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Działalnością Geologiczną, Górniczą i Przemysłową ripostował:

Kopalnia wywiązała się z wykupu gospodarstw znajdujących się w rejonie hałdy i w kierunku jej rozbudowy. Wszystkie te sprawy są załatwione. Jeśli chodzi o hałdę, problem został rozwiązany zarówno z punktu widzenia Komisji, jak i gminy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Ludzie dostali pieniądze, za które się wyprowadzili. Niektórzy zostali, ale gdy hałda się rozbuduje i zdecydują się na odejście, kopalnia ma obowiązek wykupić gospodarstwa, a w negocjacjach będzie uczestniczył przedstawiciel gminy. Byłbym za przyjęciem tego planu, nie blokowałbym rozwoju kopalni, bo z niej żyjemy.

(…)

Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.Ogłoszenia

Volkswagen Bora 1.9

Sprzedam Volkswagen bora 1.9, 2 komplety kół, Zapraszam

Sprzedam

Sprzedam siano w paczkach .Cena do uzgodnienia....

TANIE UBEZPIECZENIA + KONKURS KWIETNIOWY

CENTRUM UBEZPIECZEŃ PAWTRANS ul. Warszawska 39/4...

TANIE UBEZPIECZENIA + KONKURS KWIETNIOWY

CENTRUM UBEZPIECZEŃ PAWTRANS ul. Warszawska 39/4...

Praca montaże od 2400zł na rękę

Poszukuje pracownikow do zakładu kamieniarskiego...

Sprzątanie mieszkań Belgia

Firma budowlana Regess Sp. z o.o. z siedzibą w...