LW "Bogdanka" S.A.. Fotograf: Jolanta Chwałczyk

Spółki sondują czy mogą płacić jeszcze mniej?

Nie dajcie się skusić, długofalowo korzystniej odpuścić sobie pracę za stawki poniżej wartości rynkowej niż poprzez podejmowanie pracy spowodować precedens i spadek wynagrodzeń - czytamy w informacji do załogi opublikowanej na stronach Związku Zawodowego Górników i NSZZ "Solidarność", dwóch największych organizacji związkowych w LW "Bogdanka" SA.Związkowcy zaznaczają, że nie stają w obronie monopolu żadnej spółki, lecz w interesie górników. I apelują o rozsądek. 

Pierwsza jaskółka 

Związkowcy piszą: 

Do organizacji związkowych działających w LWB docierają informacje o próbie werbowania do pracy w weekendy przez spółki inne niż Korporacja Gwarecka. Problem na razie dotyczy jedynie osób dozoru, ale może to być "pierwsza jaskółka".

Apelujemy o zignorowanie takich prób do czasu ustalenia przez te spółki z organizacjami związkowymi stawek wynagrodzenia za pracę w soboty i niedziele.

Podpisywanie umów o pracę na warunkach mniej korzystnych niż warunki w KG spowoduje obniżenie wyceny wartości pracy w dni ustawowo wolne od pracy i w dużym stopniu utrudni nam negocjowanie korzystnych warunków płacy w przyszłości.

Porównywalnie lub lepiej

Korporacja Gwarecka to spółka niezależna od Bogdanki, utworzona w roku 2002. Wykorzystując rozwiązania zastosowane w kopalni Halemba, zatrudnia górników w soboty, niedziele i święta będące dniami ustawowo wolnymi od pracy. W Bogdance, jak w całym górnictwie, park maszynowy oraz specyfika wydobycia wymuszają na górnikach prace w weekendy i święta. Z jednej strony to konieczność, z drugiej - możliwość dorobienia do pensji. Bardzo różnej, w zależności od tego czy górnik jest pracownikiem LW Bogdanka, czy którejś z licznych spółek zewnętrznych. 

Tyle że to Korporacja Gwarecka wygrała przetarg na prace weekendowe.

Jako związki zawodowe podpisaliśmy z KG porozumienie, w którym ustaliliśmy stawki wynagrodzenia za te prace

- mówi Zdzisław Cichosz, przewodniczący ZZG w Polsce LW Bogdanka.

Z  żadnymi innymi spółkami nie negocjowaliśmy w tej sprawie, dlatego apelujemy do załogi, aby powstrzymała się z podpisywaniem umów do momentu, kiedy władze spółki usiądą z nami, żeby ustalić warunki płacowe. Chodzi nam o to, by płace były porównywalne lub wyższe, ale nie niższe. Jeżeli ktoś zdecyduje się na pracę w weekendy i będzie zarabiał w innej spółce więcej niż w Korporacji, to my będziemy apelowali, by pracował w innych spółkach. 

Niewolnictwo XXI wieku 

Temat pracy "pod lubelskim węglem" i "pod spółkami" to " jeden z tematów nr 1". Górnicy psioczą na dysproporcje w zarobkach za tą samą pracę wykonywaną w tym samym wymiarze godzin, a opłacaną ok. dwukrotnie niżej. Związkowcy przestrzegają przed negatywnymi skutkami outsourcingu. Spółki szukają coraz tańszych pracowników. W sierpniu jedna z nich próbowała nawet wprowadzić tylnymi drzwiami do pracy w kopalni więźniów. 

Średnia płaca górnika "pod LW" - wliczając barbórkę, czternastkę, i wszystkie płace włącznie z uposażeniem zarządu spółki - to 7211 zł brutto. Na rękę górnik bierze 3-4 tys. zł. Pracownik w spółce zarabia w granicach od 1500 do 2 tys. zł brutto. 

Nabór do pracy w niedzielę bez uregulowania sprawy płac ze stroną społeczną jest dla związkowców kolejnym krokiem w stronę cięcia kosztów kosztem załogi. 

Ludzie są traktowani jak niewolnicy XXI wieku i na to naszej zgody nie ma, apelujemy do pracowników, by nie podpisywali umów, dopóki nie uzgodnimy kwestii płac za roboty weekendowe

- mówi Zdzisław Cichosz. Ogłoszenia

Napędy do bram skrzydłowe przesuwne...

Automatyka do bram skrzydłowych , przesuwnych....

Poszukujemy osób do mycia budynków...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki.Możliwa umowa o...

Zatrudnimy pracowników fizycznych do...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki. Możliwa umowa o...

Zatrudnimy pracowników fizycznych do...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki. Możliwa umowa o...

Opel Zafira 7 osób

Opel Zafira 2.0 DTI, 2001r., srebrna, 7 osobowa,...

Praca przy montażu okien

Poszukuje osoby do pracy przy montażu okien i drzwi