Skontrolują proboszcza za usunięcie XIX-wiecznego nagrobka

W tym roku miałby 146 lat. Ale nie ma. Żeliwny nagrobek z 1871 roku zniknął z cmentarza. Bo zagrażał nowemu, sąsiedniemu - tłumaczy proboszcz Janusz Rzeźnik. Nie może być tak, że zabytkowe nagrobki znikają z cmentarza - komentuje wojewódzki konserwator zabytków. I zapowiada kontrolę.Stan "łęczyńskich Powązek" budzi niepokój nie tylko regionalistów. W jego najstarszej części wiekowe nagrobki popadają w coraz większą ruinę. Pomiędzy nimi rozpychają się nowe, dzisiejsze. Niektóre starym pomnikom i płytom "depczą po fundamentach". Teraz my - zdają się krzyczeć współczesne kwatery.

Bo zagrażał nowemu grobowcowi

Żeliwny nagrobek Kajetana Chaciewicza stał przy alei w pobliżu muru jeszcze dwa lata temu. Dziś, na swoim miejscu, stoi tylko na stronie internetowej cmentarza. Strona wskazuje sektor, rząd i numer grobu, którego jednak, w realu, już tam nie ma.

Cmentarzem administruje Parafia pw. Św. Marii Magdaleny. O powód usunięcia nagrobka pytamy proboszcza, Janusza Rzeźnika.

Jeśli dobrze pamiętam - stwierdza po chwili - ten nagrobek był w bardzo złym stanie i interweniowali państwo, którzy mają w pobliżu nowy grobowiec. Byli zaniepokojeni, że może się przewrócić i zrobić szkodę. On był naprawdę zniszczony i nie objęty ustaleniami konserwatorskimi.

Proboszcz powtarzał, że to właśnie ustalenia konserwatorskie - według niego respektowane na cmentarzu - wyznaczają zakres miejsc chronionych. Zapytany, czy usunięcie ponad 140-letniego pomnika z zabytkowej części cmentarza mogło być legalne, odpowiedział:

Uważa pani, że nielegalne?

Nie powiedział, gdzie się nagrobek podział. Podkreślał, że był w bardzo złym stanie. Nie widać tego ani na zdjęciach ze strony www cmentarza, ani na fotografiach w publikacji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej dokumentującej stan zabytkowej części nekropolii w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Zabytkowe nagrobki nie mogą znikać

Rzeczą niewłaściwą jest, że stało się co się stało, bez zgody i wiedzy wojewódzkiego konserwatora zabytków

- powiedział "Wspólnocie" dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Niebawem spróbujemy ustalić wszystkie fakty, w tym miejsce przechowywania elementów nagrobka i sprawić, by po pracach konserwatorskich powrócił na swoje miejsce jako jeden z elementów historii miasta, o które trzeba zabiegać, które należy chronić i dbać, by stare nagrobki nie znikały z cmentarza wpisanego do rejestru zabytków razem z tymi nagrobkami.

Szef lubelskich konserwatorów zarządził kontrolę. Póki co sprawdził dokumenty, z których wynikało, że dla paru nagrobków zostało wydane jedynie pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich. Kontrola wykaże, czy prace zostały wykonane.

(…)

Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.Ogłoszenia

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Sprzedam Opl Zafira

Opel Zafira 2001 r., diesel,przebieg 230000 km, hak...

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Spredam Opel Corsa

Opel Corsa C, 2006r., srebrny, 1248cdti. Małe,...

Sprzedam Opl Zafira

Opel Zafira 2001 r., diesel,przebieg 230000 km, hak...

Usługi Ksiegowe Biura Rachunkowego...

Kadra Biura Rachunkowego Prestige Group to...