Strażnica OSP Spiczyn ma być oddana do użytku w przyszłym roku. Zostały głównie prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Strażacy nie chcą drzwi do urzędu

Strażacy OSP w Spiczynie nie pozwolili na połączenie drzwiami nowej siedziby OSP z urzędem gminy. Poszło o dostęp do świetlicy, której nie chcą oddać we władanie urzędowi.Strażacy twardo: To strażnica, nie urząd

Remiza dla strażaków powstaje przy budynku urzędu gminy. Strażacy OSP w Spiczynie z utęsknieniem czekają na zakończenie inwestycji: w ich szeregi wstępują nowi ochotnicy i jest ich już ponad 50.

W styczniu dowiedzieli się, że są plany na połączenie drzwiami pomieszczeń remizy z przyległym urzędem. Podnieśli protest - obawiali się, że pomieszczenia, na które czekali, zostaną przywłaszczone i przeznaczone na potrzeby urzędu. Rada Gminy przychyliła się do tych argumentów i przegłosowała stanowisko przychylając się do woli strażaków (głosami 13:2, Wspólnota pisała o tym w lutym). Problem wydawał się zażegnany, jednak do druhów niedawno dotarła informacja, że plany wstawienia drzwi są wciąż aktualne...

- Czujemy się oszukani, prosimy o wyjaśnienie tej sytuacji - zwracał się do radnych w imieniu jednostki druh Michał Krzysiak na ostatnich obradach RG Spiczyn, 30 października.

Strażacy od lat mają do dyspozycji w Spiczynie jedynie dwa boksy garażowe i jedno pomieszczenie gospodarcze. 

- Były naczelnik z Zezulina kazał nam wyprowadzić się z remizy - wspominał druh Alfred Chmurzyński. - Obiecywał, że "na razie" na poczcie wynajmiemy pomieszczenia. I tak 30 lat już czekamy na nową siedzibę!

Strażnica powstaje według projektu zatwierdzonego w 2014 roku pt.: "Rozbudowa budynku Urzędu Gminy Spiczyn", jednak radni obecnej kadencji byli przekonani, że finansują z budżetu remizę dobudowaną do urzędu. Koszt budowy szacuje się na ponad 1 mln 700 tys.zł.

Wójt twardo: Owszem strażnica, ale z dostępem dla mieszkańców

Wójt gminy podjęła decyzję o wstawieniu drzwi po tym, jak RG zwiększyła we wrześniu budżet na inwestycję. Jednoosobowo, nie konsultując tego z radnymi. Ci wytykali jej samozwańcze postępowanie powołując się na ustawę o samorządzie gminnym.

- Istnieje stanowisko RG by nie wykonywać dodatkowych drzwi do sali odpraw strażnicy w Spiczynie. Powrót do tego tematu wynikł, gdy dowiedzieliśmy się od pracownika UG, że pani wójt zleciła wykonanie tych drzwi, mimo przeciwnego stanowiska RG, mimo zebrania 300 podpisów mieszkańców i sprzeciwu samych członków OSP. Jest to sprawa bezprecedensowa - przytaczał wnioski Komisji Budżetowej przewodniczący Andrzej Ochmiński. - Wzywamy władze gminy do wstrzymania działań niezgodnych z prawem i wbrew woli mieszkańców, jak również wbrew woli samych strażaków.

- Pani była wybrana jako przedstawiciel i powinna wykonywać polecenia radnych, a nie działać przeciwko mieszkańcom - dosadniej interpretowała przepisy obecna na sesji Grażyna Mikulska ze Spiczyna.  

Nie ma co zmniejszać...

Wójt Dorota Szczęsna tłumaczyła, że broni stanowiska tych mieszkańców, którzy chcieli dostępu do świetlicy w remizie. Obstawała, że ludzie "pewnie już zbierają podpisy i przyjdą na następną sesję", aby protestować z kolei "za" zrobieniem drzwi. Nie mogła przy tym powołać się na żadnego "zwolennika wstawienia drzwi", czego domagali się przeciwnicy.

- Apeluję o to, żeby drzwi wstawić, one mogą być zamknięte nawet przez cały rok, czy lata, jeżeli będzie taka potrzeba, ale drzwi mają być - mówiła jednym razem.

- Taką świetlicą ma zarządzać gmina, to ma być dla mieszkańców, a nie tylko dla OSP! - utrzymywała przy innej dyskusji.

Mimo burzliwej debaty z radnymi i mieszkańcami wójt nadal nie wiedziała "co zrobi z drzwiami".

- W związku z tym, że pani nie możemy przekonać chciałbym złożyć wniosek do budżetu o zmniejszenie przesuniętych pieniędzy na inwestycję o równowartość drzwi wraz z wykuciem, czyli ok. 10 tys. - postulował radny Artur Zgierski ze Spiczyna.

Takie rozstrzygnięcie nie spodobało się Dorocie Szczęsnej i ostudziło jej zapał.

- Nie ma co zmniejszać, jeżeli jest wola radnych, żeby tych drzwi nie było to tak będzie, tylko jeżeli będą mieszkańcy protestować, to będę ich do państwa odsyłać ... - ostrzegała.

Ostatecznie radni jednomyślnie ucięli wydatki na strażnicę o kwotę 6 tys.zł, którą wójt wcześniej przeznaczyła na zakup drzwi. Ogłoszenia

Napędy do bram skrzydłowe przesuwne...

Automatyka do bram skrzydłowych , przesuwnych....

Poszukujemy osób do mycia budynków...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki.Możliwa umowa o...

Zatrudnimy pracowników fizycznych do...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki. Możliwa umowa o...

Zatrudnimy pracowników fizycznych do...

Praca od zaraz. Atrakcyjne zarobki. Możliwa umowa o...

Opel Zafira 7 osób

Opel Zafira 2.0 DTI, 2001r., srebrna, 7 osobowa,...

Praca przy montażu okien

Poszukuje osoby do pracy przy montażu okien i drzwi