Strażnica OSP Spiczyn ma być oddana do użytku w przyszłym roku. Zostały głównie prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Strażacy nie chcą drzwi do urzędu

Strażacy OSP w Spiczynie nie pozwolili na połączenie drzwiami nowej siedziby OSP z urzędem gminy. Poszło o dostęp do świetlicy, której nie chcą oddać we władanie urzędowi.Strażacy twardo: To strażnica, nie urząd

Remiza dla strażaków powstaje przy budynku urzędu gminy. Strażacy OSP w Spiczynie z utęsknieniem czekają na zakończenie inwestycji: w ich szeregi wstępują nowi ochotnicy i jest ich już ponad 50.

W styczniu dowiedzieli się, że są plany na połączenie drzwiami pomieszczeń remizy z przyległym urzędem. Podnieśli protest - obawiali się, że pomieszczenia, na które czekali, zostaną przywłaszczone i przeznaczone na potrzeby urzędu. Rada Gminy przychyliła się do tych argumentów i przegłosowała stanowisko przychylając się do woli strażaków (głosami 13:2, Wspólnota pisała o tym w lutym). Problem wydawał się zażegnany, jednak do druhów niedawno dotarła informacja, że plany wstawienia drzwi są wciąż aktualne...

- Czujemy się oszukani, prosimy o wyjaśnienie tej sytuacji - zwracał się do radnych w imieniu jednostki druh Michał Krzysiak na ostatnich obradach RG Spiczyn, 30 października.

Strażacy od lat mają do dyspozycji w Spiczynie jedynie dwa boksy garażowe i jedno pomieszczenie gospodarcze. 

- Były naczelnik z Zezulina kazał nam wyprowadzić się z remizy - wspominał druh Alfred Chmurzyński. - Obiecywał, że "na razie" na poczcie wynajmiemy pomieszczenia. I tak 30 lat już czekamy na nową siedzibę!

Strażnica powstaje według projektu zatwierdzonego w 2014 roku pt.: "Rozbudowa budynku Urzędu Gminy Spiczyn", jednak radni obecnej kadencji byli przekonani, że finansują z budżetu remizę dobudowaną do urzędu. Koszt budowy szacuje się na ponad 1 mln 700 tys.zł.

Wójt twardo: Owszem strażnica, ale z dostępem dla mieszkańców

Wójt gminy podjęła decyzję o wstawieniu drzwi po tym, jak RG zwiększyła we wrześniu budżet na inwestycję. Jednoosobowo, nie konsultując tego z radnymi. Ci wytykali jej samozwańcze postępowanie powołując się na ustawę o samorządzie gminnym.

- Istnieje stanowisko RG by nie wykonywać dodatkowych drzwi do sali odpraw strażnicy w Spiczynie. Powrót do tego tematu wynikł, gdy dowiedzieliśmy się od pracownika UG, że pani wójt zleciła wykonanie tych drzwi, mimo przeciwnego stanowiska RG, mimo zebrania 300 podpisów mieszkańców i sprzeciwu samych członków OSP. Jest to sprawa bezprecedensowa - przytaczał wnioski Komisji Budżetowej przewodniczący Andrzej Ochmiński. - Wzywamy władze gminy do wstrzymania działań niezgodnych z prawem i wbrew woli mieszkańców, jak również wbrew woli samych strażaków.

- Pani była wybrana jako przedstawiciel i powinna wykonywać polecenia radnych, a nie działać przeciwko mieszkańcom - dosadniej interpretowała przepisy obecna na sesji Grażyna Mikulska ze Spiczyna.  

Nie ma co zmniejszać...

Wójt Dorota Szczęsna tłumaczyła, że broni stanowiska tych mieszkańców, którzy chcieli dostępu do świetlicy w remizie. Obstawała, że ludzie "pewnie już zbierają podpisy i przyjdą na następną sesję", aby protestować z kolei "za" zrobieniem drzwi. Nie mogła przy tym powołać się na żadnego "zwolennika wstawienia drzwi", czego domagali się przeciwnicy.

- Apeluję o to, żeby drzwi wstawić, one mogą być zamknięte nawet przez cały rok, czy lata, jeżeli będzie taka potrzeba, ale drzwi mają być - mówiła jednym razem.

- Taką świetlicą ma zarządzać gmina, to ma być dla mieszkańców, a nie tylko dla OSP! - utrzymywała przy innej dyskusji.

Mimo burzliwej debaty z radnymi i mieszkańcami wójt nadal nie wiedziała "co zrobi z drzwiami".

- W związku z tym, że pani nie możemy przekonać chciałbym złożyć wniosek do budżetu o zmniejszenie przesuniętych pieniędzy na inwestycję o równowartość drzwi wraz z wykuciem, czyli ok. 10 tys. - postulował radny Artur Zgierski ze Spiczyna.

Takie rozstrzygnięcie nie spodobało się Dorocie Szczęsnej i ostudziło jej zapał.

- Nie ma co zmniejszać, jeżeli jest wola radnych, żeby tych drzwi nie było to tak będzie, tylko jeżeli będą mieszkańcy protestować, to będę ich do państwa odsyłać ... - ostrzegała.

Ostatecznie radni jednomyślnie ucięli wydatki na strażnicę o kwotę 6 tys.zł, którą wójt wcześniej przeznaczyła na zakup drzwi.