Młodzież protestująca na sesji rady powiatu przeciwko likwidacji szkół..

Komentują dla "Wspólnoty" Mariusz Fijałkowski i Grzegorz Kuczyński - wydanie Wspólnoty nr 48

Sprawy miejskie na łamach Wspólnoty komentują dla Was Mariusz Fijałkowski i Grzegorz Kuczyński. Zapraszamy do lektury!dr Mariusz Fijałkowski
Władza zamierza zlikwidować kolejne szkoły w Łęcznej!

Opozycja w radzie powiatu, rodzice, nauczyciele, a co najważniejsze uczniowie, nie mają żadnych wątpliwości. Łączenie szkół oznaczać będzie ich likwidację. Podobnie było przecież z Liceum im. Zamoyskiego przy ul. Szkolnej.

Najpierw połączenie, zamieszanie, a w efekcie brak naboru. Finalnie zwolnienia nauczycieli i powolna likwidacja szkoły. Dla starostwa mniej problemów i chwilowe oszczędności. Ile tych oszczędności będzie, tego nie wiadomo. Zarząd powiatu nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia. Starosta musiał uzasadniać uchwały... ustnie na sesji.

Zebranych na sali straszono też zarządem komisarycznym. Tylko kto na tym straci? Oczywiście nie mieszkańcy czy szkoły tylko nieudolne władze powiatu, które stracą swoje stanowiska oraz niemałe pieniądze. Łączenie szkół na chwilę oddali widmo komisarza.

Do prawdziwego kabaretu doszło na koniec sesji. Po uchwaleniu uchwał Starosta nabrał wątpliwości czy zamiar likwidowania jest dobry, ponieważ nowy zespół szkół, o ile powstanie, nie będzie mógł mieć patrona, czyli K. Jagiellończyka.

Dlatego w przyszłorocznych wyborach warto zapamiętać nazwiska: Cholewa, Kowalski, Kuczyński, Wójcicki czy Grzesiuk. Mam nadzieję, że społeczność łęczyńska odpowiednio "nagrodzi" tych ludzi.

dr Mariusz Fijałkowski


Grzegorz Kuczyński 
Prawda o zmianach w oświacie, a nie populistyczny bełkot  

Na ostatniej sesji Rada Powiatu zapaliła zielone światło dla zmian w powiatowej oświacie. 

Dla uczniów nic się nie zmieni - budynki zostają, nauczyciele zostają, godziny zajęć również. Będą uczniami tej samej szkoły. Jedyne co może ulec zmianie to zmiana organizacji zespołu szkół.

Wbrew kłamstwom żadna funkcjonująca szkoła nie zostanie zlikwidowana. Miał okazję usłyszeć to M. Fijałkowski, który pierwszy raz wybrał się na sesję Rady Powiatu. Jak widać, usłyszeć to nie znaczy niestety zrozumieć. Na stronie, którą współredaguje pojawiają się dramatyczne tytuły o likwidacji trzech szkół. Nie ma to jak znaleźć takiego "obrońcę". Wystarczy poczytać co mówił o dyrektorach powiatowych szkół i o nauczycielach kilka tygodni temu tu na łamach Wspólnoty Łęczyńskiej. Jak ich poniżał i obrażał. Dzisiaj szczytem hipokryzji jest próba zbijania kapitału politycznego na niezbędnych reformach.

To co szkodzi łęczyńskiej oświacie to kłamstwa o likwidacji szkół i publikowanie apeli o nieposyłanie dzieci do powiatowych szkół. To ma wpływ na zatrudnienia nauczycieli, którym niby chce się pomóc. Sprawdza się powiedzenie – Boże strzeż mnie od (fałszywych) przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.