Syn zmarłej: Nie mogę sobie darować, że zaufałem lekarzowi z pogotowia

- Dręczy nas, że jej nie dopilnowaliśmy, że zawierzyliśmy lekarzowi a nie należało, bo gdyby pogotowie zabrało mamę do szpitala, to może nadal by żyła - mówi małżeństwo, rodzice dwójki małych dzieci.Mieszkali razem ze zmarłą w jednej z dużych wsi pod Łęczną. 71-letnia matka, teściowa i babcia leczyła się na cukrzycę. Poza tym była sprawną i samodzielną kobietą. To, że trafiwszy do szpitala z objawami przeziębienia i już z niego nie wyszła, to dla rodziny szok równie wielki, jak jej nagła śmierć.

Był sezon grypowy 

Początek lutego. W domu chorują dzieci. W niedzielę babcia źle się czuje, gorączkuje, nie może o własnych siłach wrócić z łazienki - opowiada synowa. - Wezwaliśmy więc pogotowie. Przeziębienie - mówi lekarz i zaleca  m.in. przepajanie...Ja mówię, że mama ciężko oddycha. I słyszę, że mi się wydaje. 

Jednak stan chorej się nie poprawia, w poniedziałek rano rodzina wzywa karetkę po raz drugi. Ekipa pogotowia zabiera chorą do PSK 4 w Lublinie. We wtorek syn odwiedza matkę już na OIOMie. Przed południem jest przytomna. Z maską tlenową na twarzy, ale dopytuje o wnuki. We wtorek po południu zatrzymuje się serce, karta szpitalna wspomina o ponad 25-minutowej reanimacji. Od tego momentu jest nieprzytomna.  

- Jeździłem codziennie, mama zmarła dwa i pół tygodnia od przywiezienia do szpitala - mówi syn.

- Jestem święcie przekonana, że gdyby nie było lekarza, ratownicy zabraliby teściową za pierwszym razem, włożyli już wkucie, zrobiono by jej badania, może dostałaby antybiotyk, kroplówki i nie doszłoby do tego - mówi synowa. 

(...)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).