Komentuje dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński (wydanie Wspólnoty nr 18)

Sprawy miejskie komentują dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.Konrad Sawicki
Co z tą spalarnią?

Na tapetę wraca temat spalarni odpadów medycznych i niebezpiecznych w gminie Milejów. Wydawało się, że śmieci w Antoniowie nie będą palone, że osoby protestujące mogą wreszcie spać spokojnie. Jednak wątpliwości powróciły jak bumerang.

Mieszkańcy informują, że w minioną środę w Urzędzie Gminy Milejów odbyły się konsultacje dotyczące zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Podczas konsultacji, które rozpoczęły się o godz. 10.00, wójt Tomasz Suryś miał zapewniać, że bez względu na pozostałe okoliczności, odmówi wydania decyzji środowiskowej umożliwiającej powstanie spalarni, że wreszcie poprze mieszkańców i jednoznacznie stanie po ich stronie.

Dwie godziny później, o godzinie 12.00, odbyło się wspólne posiedzenie gminnych komisji: 

Mienia, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług. 

Radni Milejowa informują, że przy okazji tego posiedzenia wójt Suryś prezentował już inny pogląd, twierdząc, że nie ugnie się pod naciskiem lokalnej społeczności, a co będzie ze spalarnią, wciąż nie wiadomo. Może powstanie, może nie.

Ludzie są zdezorientowani. Niepokój w Antoniowie ponownie wzrasta. Obaw nie kryją także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Jaka będzie decyzja wójta Surysia? Czy śmieci będą palone w gminie Milejów? Na te pytania odpowiedzi jak nie było, tak nie ma. 

Konrad Sawicki, doradca wojewody lubelskiego 


Grzegorz Kuczyński 
Warto czytać!

Niedawno obchodziliśmy Światowy Tydzień Książki. Chociaż dostęp do książek jest dziś bardzo prosty, księgarnie znajdziemy w każdym mieście, w internecie możemy kupić wiele publikacji, a biblioteki stoją przed czytelnikami otworem... książek czytamy niestety coraz mniej.  

Wytłumaczeniem nie może być ciężar i grubość książek, bo te możemy w postaci cyfrowej otworzyć na lekkich i coraz tańszych czytnikach.

Niestety, jak pokazują raporty dotyczące czytelnictwa, Polacy książek już prawie nie czytają. A jeśli po coś sięgają, to po Sienkiewicza lub "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Poziom czytelnictwa w Polsce, mierzony metodami Biblioteki Narodowej, nie jest powodem do chwały. Z ankiet przeprowadzonych na próbie 3 tys. osób wynika, że 63 proc. respondentów w 2016 roku nie przeczytało ani jednej książki. Z czytaniem gazet nie jest lepiej – 48 proc. respondentów stroni od druku w ogóle, a jedyne, po co sięgają, to program telewizyjny czy pojedyncze artykuły w tabloidach. Nie lubią czytać i jeśli nie muszą, to tego nie robią wcale. 

Na szczęście czytelnicy Wspólnoty to ludzie, którzy tę smutną statystykę znacznie poprawiają. Zapraszam Państwa do wspólnej zabawy z nagrodami w postaci książek. Szczegóły poniżej.

Grzegorz Kuczyński