Komentuje dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński (wydanie Wspólnoty nr 19)

Sprawy miejskie komentują dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.Konrad Sawicki
Razem dla Biało-Czerwonej

Drugi maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w wielu miejscowościach naszego województwa odbywają się uroczystości patriotyczne. Próżno jednak było szukać takich wydarzeń w Łęcznej. Wzięliśmy zatem sprawy w swoje ręce.

Dzień Flagi oficjalnie obchodzimy od niedawna. Został on ustanowiony w 2004 roku, z zamiarem budowania w Polakach poszanowania dla barw narodowych, dla historii naszej Ojczyzny, a tym samym w celu kształtowania postaw patriotycznych. Jak dotąd Święto Flagi nie zdążyło jednak wrosnąć na stałe w kalendarz wszystkich miejscowości powiatu łęczyńskiego. Postanowiliśmy to zmienić.

Właśnie drugiego maja, razem z grupą wolontariuszy, wybraliśmy się na spacer po Łęcznej. Byliśmy także w Milejowie. Ze sobą mieliśmy setki polskich flag i biało-czerwonych baloników. Rozdawaliśmy je tym, których spotykaliśmy. Rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Podczas akcji oczywiście przypominaliśmy o święcie, o symbolice naszych barw narodowych i ich historii. Odbyliśmy przy tym dziesiątki rozmów z mieszkańcami. Dyskutowaliśmy o Polsce, ale i o naszych małych ojczyznach. 

Życzliwość i entuzjazm spotykanych osób tylko utwierdziły nas w przekonaniu o tym, jak ważna jest pamięć o dziejach Rzeczypospolitej i szacunek dla Biało-Czerwonej. Dziękuję wszystkim, którzy drugiego maja świętowali razem z nami.

Konrad Sawicki, doradca wojewody lubelskiego  


Grzegorz Kuczyński 
Nie jest tak źle, jak się nam wydaje

Dużo łatwiej jest nam krytykować niż pochwalić. Taka jest już ludzka natura. Błędy i niedociągnięcia szybko wytykamy, ale już do pochwał nie lgniemy. 

Często też dużo bardziej krytycznie odnosimy się do okolicy, w której mieszkamy. Pierwszy z brzegu prosty przykład to kierowca, który przejechał przez środek ronda jadąc prosto. I zaraz wysyp komentarzy typu "takie rzeczy tylko w Łęcznej", "takie rzeczy tylko w Polsce", chociaż takie zdarzenia niestety przytrafiają się losowo wszędzie. Podobnie wygląda to z tematem czystości w okolicy, remontem ulic, stanu służby zdrowia.

Krytyka nie omija powiatu łęczyńskiego, w którym mieszkam. Sam wielokrotnie negatywnie oceniałem stan finansów, dlatego refleksję przynosi ocena kogoś z zewnątrz, zmienia nasze spojrzenie na temat, a czasami pokazuje, że wcale nie jest tak źle, jak nam się na pierwszy rzut oka wydaje.

W ostatnim czasie ukazały się dwa ciekawe rankingi. Pierwszy z nich to Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego IV Europejskiego Kongresu Samorządów. Powiat Łęczyński zajmuje w nim 211 miejsce wyprzedzając takie powiaty jak Świdnicki (229) Parczewski (235) czy chociażby Lubartowski (283). A w tych powiatach żaden poseł ani działacz nie wnosił o zarząd komisaryczny.

Dodatkowo przywołam w tym miejscu najświeższą opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o powiecie łęczyńskim: Na koniec 2017 roku kwota długu powiatu wynosiła 14.784.833 zł i w stosunku do dochodów powiatu nie przekroczyła 30%. Jest to więc próg, zwłaszcza na tle innych JST, stosunkowo bezpieczny.

Drugi ranking warty odnotowania wskazuje, że jedynie w dwóch powiatach z województwa lubelskiego jest przyrost naturalny. Jednym z nich jest powiat łęczyński! Nawet biorąc pod uwagę migrację i przeprowadzki, powiat łęczyński jest w bardzo dobrej sytuacji. 

Dlatego jeszcze raz na koniec powtórzę - zewnętrzne rankingi pokazują, że jest dużo lepiej niż nam się wydaje.

Grzegorz Kuczyński