Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.

Komentuje dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński (wydanie Wspólnoty nr 22)

Sprawy miejskie komentują dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.Konrad Sawicki
Inwestycje zza oceanu?

Ostatnie dane Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że województwo lubelskie wciąż jest najbiedniejsze w Polsce i należy do najbiedniejszych w całej Unii Europejskiej.

Fakty te nie są powodem do dumy dla rządzącego Lubelszczyzną marszałka województwa. Jednak jest szansa na poprawę sytuacji.

Kilkanaście dni temu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który reprezentuje Polski Rząd w naszym województwie, przebywał z wizytą w USA. Poza udziałem w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, wojewoda odbył cykl spotkań z amerykańskimi przedsiębiorcami polskiego pochodzenia.

Wielogodzinne rozmowy na temat sytuacji gospodarczej naszego województwa przyniosły wymierny efekt. Grupa polskich przedsiębiorców z Ameryki zadeklarowała chęć inwestowania w naszym regionie. Do sformalizowania deklaracji może dojść jesienią 2018 r. lub wiosną 2019 r., kiedy to z inicjatywy wojewody na Lubelszczyźnie odbędzie się polsko-amerykański kongres gospodarczy. Kongres będzie okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami z naszego województwa, a tymi zza oceanu. Jak to się ma do Ziemi Łęczyńskiej?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grupie, z którą spotykał się wojewoda, jest kilku przedsiębiorców, którzy dostrzegają niewykorzystywany dotychczas potencjał powiatu łęczyńskiego. Wiemy też, że są z tymi terenami rodzinnie związani, chcieliby tu wrócić, osiedlić się i inwestować. Podobno już niedługo dowiemy się więcej.

Czekamy na konkrety. 

Konrad Sawicki, doradca wojewody lubelskiego 


Grzegorz Kuczyński 
Łęczna w gronie solidarnych miast 

Już ponad 40 dni rodzice niepełnosprawnych, ale także ich dorosłe dzieci, protestują na sejmowej antresoli. Robią to dla ponad 300 tysięcy osób w podobnej jak oni sytuacji.

Już ponad 40 dni rodzice niepełnosprawnych, ale także ich dorosłe dzieci, protestują na sejmowej antresoli. Robią to dla ponad 300 tysięcy osób w podobnej jak oni sytuacji. Chcą dodatku w wysokości 500 złotych na utrzymywanie, co prawda dorosłych, ale wymagających stałej, praktycznie 24 godzinnej opieki, dzieci. Protestujący uzasadniają, że pieniądze w wysokości 500 złotych są wypłacane dzieciom i oni chcieliby także otrzymywać podobne świadczenie, które podniesie komfort ich życia.

W poniedziałek 21 maja odbyła się w Łęcznej spontaniczna pikieta zwołana kilkanaście godzin wcześniej w Internecie przez RON (Rodzice Osób Niepełnosprawnych). Łęczna znalazła się w gronie około 50 miast w kraju, w których odbyły się wiece poparcia dla protestujących w Sejmie. Na Placu Powstań Narodowych zebrało się 35 osób, w tym niepełnosprawni.

Opieka nad osobą z niepełnosprawnością sprzężoną to 24-godzinna praca. Rodzicie poświęcają im całe dnie i noce. To właściwie ich praca, obowiązek, miłość.

Państwo z jednej strony twierdzi, że wszystkich obywateli traktuje jednakowo, ale na przykładzie niepełnosprawnych można mieć co do tego wątpliwości. Zamiast sowitych nagród wypłacanych sobie co miesiąc, oprócz wysokich pensji (sic!) rząd mógłby pomyśleć o tych, którym brakuje od pierwszego do pierwszego.

Nie można traktować niepełnosprawnych jak obywateli drugiego sortu, ignorować ich i obrażać.

Liczę, że rząd potraktuje sprawę poważnie, a kompromis zostanie osiągnięty.

Grzegorz Kuczyński