Zawodniczki Górnika Łęczna. Fotograf: Sławomir Pęciak

Komentuje dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński (wydanie Wspólnoty nr 23)

Sprawy miejskie komentują dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.Władza zarobi mniej

15. maja Polski Rząd przyjął rozporządzenie obniżające pensje samorządowców. Zgodnie z nowymi przepisami już od 1 lipca starosta, burmistrz i wójtowie będą zarabiali mniej.

Dotychczas zdarzało się, że lokalnym włodarzom w ciągu roku wpadało do kieszeni nawet 200 tysięcy złotych. Ostatnie decyzje rządu mają sprawić, że takie sytuacje nie będą miały miejsca. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zasadnicze wynagrodzenie starosty łęczyńskiego i wójtów w naszym powiecie wyniesie maksymalnie 4700 zł, natomiast burmistrz łęcznej będzie mógł liczyć najwyżej na 4800 zł "podstawy". Oczywiście naszym włodarzom będą przysługiwały jeszcze dodatki, jednak jedno jest pewne – zarobią znacznie mniej, a tego przecież chcieli mieszkańcy. 

Musimy jednak pamiętać, że nowe przepisy nie wchodzą w życie "z automatu". Do obniżenia wynagrodzeń konieczne jest podjęcie odpowiednich uchwał przez rady gmin i powiatu. Uchwały te powinny zostać podjęte jeszcze w czerwcu. Bez takich decyzji nie da się wprowadzić nowych przepisów w życie już od początku lipca.

Plotka głosi, że niektórzy z włodarzy przekonują radnych, aby nie podejmowali uchwał obniżających im pensje. Podobno są tacy, którzy chcą temat przemilczeć i po cichutku dokończyć kadencję z zawyżonym, niezgodnym z nowymi przepisami wynagrodzeniem. Jeśli jest w tym choć odrobina prawdy, to musimy się takiemu działaniu sprzeciwić. Pytajmy naszych radnych, czy już zdecydowali o tym, że władza wreszcie zarobi mniej.

Państwo Radni, do dzieła. 

Konrad Sawicki, doradca wojewody lubelskiego


Mistrzem Polski jest Górnik, Górnik najlepszy jest!

Zawodniczki GKS Górnik Łęczna pierwszy raz w historii klubu zostały Mistrzyniami Ekstraligi kobiet. To ogromny sukces i wyróżnienie. Na stadionie w Łęcznej z satysfakcją oglądałem zwycięski mecz (3:2) z Medykiem Konin, po którym nastąpiło uroczyste nagrodzenie drużyny i sztabu szkoleniowego.

Emocje sięgały zenitu, ponieważ tytuł Mistrza Polski pierwszy raz trafił do Łęcznej i prawdopodobnie też pierwszy raz na Lubelszczyznę.

Tym bardziej czułem się zaszczycony mogąc wraz z burmistrzem, na płycie boiska wręczyć zawodniczkom pamiątkowy puchar i pamiątkową tablicę z medalem Łęcznej.

Kobiety miały mało czasu na świętowanie, ponieważ przygotowywały się do kolejnego ważnego pojedynku, jakim był finał Pucharu Polski. I tym razem nasze złotka nie zawiodły i w meczu na stadionie w Łodzi pokonały  Czarnych Sosnowiec 3:1 zdobywając kolejne ważne trofeum!

Społeczność Łęcznej, powiatu łęczyńskiego, a także całego województwa jest z Was dumna. Jesteście sportowym ambasadorem województwa lubelskiego, drużyną, na której mecze przychodzi się z radością i dumą. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej pracy, stylu gry i ambicji, z jaką sięgacie po kolejne awanse. Słowa uznania i gratulacje za osiągnięcie tak wielkiego sportowego sukcesu należą się zawodniczkom, trenerom i całemu sztabowi szkoleniowemu. Życzę dalszych sportowych osiągnięć i utrzymania dobrej passy.

Grzegorz Kuczyński