Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.

Komentuje dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński (wydanie Wspólnoty nr 31)

Sprawy miejskie komentują dla "Wspólnoty" Konrad Sawicki i Grzegorz Kuczyński.Konrad Sawicki
Jak zatrzymać ASF?

Trwa walka z afrykańskim pomorem świń (ASF). Marszałek województwa lubelskiego z PSL, który jeszcze jest gospodarzem w naszym regionie ogłasza konkursy "na znalezienie martwego dzika". Czy to faktycznie jest pomoc dla rolników? Co w tej sprawie proponuje Rząd?

W walce z ASF z zakończonych już programów rządowych rolnicy z naszego województwa otrzymali niemal 13,5 mln zł. Pomoc ta objęła: wydatki na dostosowanie gospodarstw do wymogów bioasekuracji, program rekompensat, wyrównanie ceny sprzedaży świń do uboju, restrukturyzację małych gospodarstw oraz pomoc z Agencji Rynku Rolnego.

Aktualnie rolnicy z województwa lubelskiego mogą się ubiegać o pożyczki do kwoty 1 mln zł na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań, pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny, czy też o wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej przez producenta świń. W sumie w ramach walki z ASF na Lubelszczyznę trafiło już ponad 71 mln zł, a w przyszłości tych pieniędzy będzie jeszcze więcej.

Nasi rolnicy słusznie oczekują zwiększenia odstrzału dzików i to właśnie się dzieje. Od początku prac Rządu Prawa i Sprawiedliwości, sanitarnie odstrzelono już blisko 6 tys. dzików. Przypomnijmy, że za czasów Rządu PSL i PO do końca 2015 r. – wbrew oczekiwaniom rolników - nie odstrzelono żadnego dzika pomimo tego, że pierwszy przypadek ASF mieliśmy już w roku 2014 r.

Instytucje rządowe robią wszystko żeby pomóc rolnikom w walce z ASF, podczas gdy marszałek województwa proponuje 200 zł za martwego dzika, co jest pomocą jedynie pozorną. Więcej informacji na temat rządowego wsparcia w zwalczaniu tej choroby można uzyskać m.in. na stronie www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa.html 

Konrad Sawicki, doradca wojewody lubelskiego


Grzegorz Kuczyński 
Dyplom jest, a gdzie szacunek dla innych?

Każdy z nas jest obserwatorem różnych debat publicznych. Nie wiem jak Państwo, ale ja z coraz większym niesmakiem oceniam poziom tych debat.

Zamiast merytorycznych sporów na argumenty, pojawia się tani populizm i wręcz chęć zakrzyczenia przeciwnika. Dotyczy to niestety również naszego lokalnego podwórka. 

Na ostatniej sesji z zażenowaniem obserwowałem jak radny M. Fijałkowski krzyczy, że Burmistrz to może pomarzyć o takim wykształceniu jakie ma on. No cóż, myślę, a nawet jestem pewien, że Burmistrz ma zupełnie inne marzenia. I nie tylko Burmistrz. To, że ktoś idzie na płatne studia doktoranckie i po latach zdobywa upragniony doktorat, to nie powód by innych traktować z wyższością i pogardą.  Można z kimś się nie zgadzać, ale w mojej ocenie każdego należy traktować z szacunkiem. Papierowe tytuły najczęściej mają się nijak do konkretnej rzeczywistości. Mądrzy ludzie, często nawet z tytułami profesorskimi, z uwagą i szacunkiem słuchają ludzi nawet bez wykształcenia, ale z doświadczeniem. To od nich można najczęściej nauczyć się więcej niż na najlepszych studiach. 

Niewątpliwie pan Fijałkowski ma jakieś doświadczenie polityczne – był aktywnym działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a nawet kandydatem na posła SLD. Radnym jest drugą kadencję. Chodzi o doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, dobre przykłady i praktyki. 

Traktowanie mieszkańców Łęcznej z góry, pogarda dla ludzi o innym wykształceniu nie przystoi ewentualnemu kandydatowi na burmistrza.

Grzegorz Kuczyński