Wystawa grzybów w Sanepidzie

    5 października 2018 r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej                    w Łęcznej  można było  oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.Celem wystawy było upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji zaprezentowano kilkadziesiąt gatunków świeżych grzybów, pogrupowanych  pod względem podobieństwa zewnętrznego.

    Podczas wystawy zaprezentowano film edukacyjny pozwalający poznać  zróżnicowanie grzybów i zasady bezpiecznego grzybobrania. Zwiedzający mogli dzięki prelekcjom                     i poradom udzielanym przez klasyfikatora grzybów świeżych dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem  grup zorganizowanych -  dzieci i młodzieży, jak również  osób indywidualnych.

   Wystawę uświetniła ekspozycja fotografii „Leśne inspiracje – grzyby skarbem natury”

 

   Ponadto przypominamy, że w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej, ul. Krasnystawska 52,( budynek Szpitala Powiatowego, II piętro)  można zasięgnąć porady klasyfikatora grzybów świeżych, który w przypadku wątpliwości sprawdzi, jakie gatunki grzybów zostały zebrane. Porady klasyfikatora są bezpłatne. Bezpłatnie wydawane są także atesty na grzyby świeże wprowadzane do obrotu. Atest wydaje się na dany gatunek grzybów, i ważny jest on przez 48 godzin. Atest powinna uzyskać  każda osoba, która handluje grzybami. Atest ten daje kupującemu pewność, że nabył grzyby jadalne.

 

Warto też pamiętać, że nawet sprawdzonych grzybów nie powinny jeść małe dzieci, osoby starsze czy te z chorobami przewodu pokarmowego. Poza tym, grzyby są nietrwałe, więc potrawy z nich powinniśmy spożywać tuż po przyrządzeniu.


Galeria zdjęć: