Górnictwo już przechodzi transformację

Górnictwo to źródło zamożności naszego powiatu, tymczasem wieszczy się koniec epoki węgla. Świat niechętnie patrzy na energetykę opartą na węglu, węgiel odsyła do muzeum, górnictwo traktuje jak skamielinę, żądając od branży transformacji.- Górnictwo przechodzi transformację i będzie ona postępowała w ciągu najbliższych trzydziestu lat. Jest to proces naturalny, produkcji węgla w Europie będzie coraz mniej. Świat natomiast wcale nie zamierza odchodzić od produkcji węgla – mówi "Wspólnocie" Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

 

Czy planując budowę nowej kopalni ma Pan wątpliwości, wynikające z presji na dekarbonizację energetyki i transformację górnictwa?

 

Odpowiadając na to pytanie trzeba popatrzeć na Europę i na świat. Biorąc pod uwagę prognozy dotyczące świata stwierdzić można, że  w przewidywalnej perspektywie, powiedzmy najbliższych 30 lat, nie zamierza on odchodzić od węgla. Główni producenci, tacy jak Chiny, Indie, Rosja czy Stany Zjednoczone, będą nadal ten węgiel produkować, w przeciwieństwie do Europy, gdzie presja na odejście od węgla jest duża. Pojawiła się nawet sugestia – zero węgla do 2050 roku. 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).