Oszust wyłudził pożyczkę

W niedzielę 26 stycznia do lubartowskiej komendy zgłosił się mieszkaniec powiatu, który oświadczył, że nieznana mu osoba w jego imieniu, posługując się jego danymi osobowymi wzięła pożyczkę w wysokości 1700 zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Lubartowa i apelują o zachowanie ostrożności.W niedzielę mieszkaniec powiatu lubartowskiego zgłosił się do lubartowskiej komendy. Oświadczył, że nieznana mu osoba posługując się jego danymi osobowymi, wzięła pożyczkę kredytową na kwotę 1700 zł za pośrednictwem jednej z firm udzielających kredyty tzw. ,,parabanków”. Mężczyzna nie był niczego świadom, gdyż nie dostawał żadnych informacji na temat wziętej w jego imieniu pożyczki. Zorientował się w sytuacji, gdy kilka dni temu dostał wezwanie do zapłaty. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP  w Lubartowie. Oszustwo kredytowe zagrożone jest karą do 5  lat pozbawienia wolności.

Aby uniknąć takich sytuacji pamiętajmy o zachowaniu ostrożności.

Jak chronić swoje dane osobowe?:

1. W bezpiecznym miejscu przechowuj najważniejsze dokumenty – jak np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, umowy kredytowe.

2. Nie udostępniaj osobom trzecim dokumentów, jeśli nie jest to konieczne. Nie zostawiaj ich też w tzw. zastaw.

3. W rozmowie telefonicznej nie podawaj swoich prywatnych danych osobom, których nie znasz – nawet, jeśli przedstawiają się jako przedstawiciele banku lub firmy finansowej.

4. Korzystaj z Internetu w sposób  ostrożny i rozsądny. Udostępniaj dane wyłącznie na stronach zweryfikowanych. Szczególnie:

  • Wybieraj tylko wiarygodne sklepy online;
  • Nigdy nie podawaj haseł i loginów osobom postronnym;
  • Korzystaj z programów antywirusowych;
  • Nie otwieraj e-maili niewiadomego pochodzenia;
  • Nie kopiuj numeru rachunku bankowego;
  • Nie zezwalaj przeglądarce na zapamiętywanie haseł;
  • Sprawdzaj, czy strona internetowa zawiera początek: „https”. Jeśli nie, to nie pozostawiaj tam żadnych danych;
  • Jeżeli już dojdzie do oszustwa, powiadom policję i zastrzeż dokument tożsamości.