Uczniowie II LO na premierze filmu "Wołyń"

7 października klasa II G z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, wraz z wychowawcą p. Adamem Sabatem oraz opiekunem p. Rafałem Wrotkowskim, udała się na wycieczkę do Lublina.Celem wyprawy były spacer po Starym Mieście oraz premiera filmu "Wołyń".

Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Zamku Lubelskiego, którego tajemnice odsłonił przed nami p. Adam Sabat. Zobaczyliśmy również kościół Bernardynów oraz odrestaurowany Teatr Stary. W trakcie spaceru po Starym Mieście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu Po Farze. Niestety ze względu na niewiele czasu, spacer trwał bardzo krótko.

Na 10:00 przybyliśmy do kina. "Wołyń" to film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, nazywanego wizjonerem polskiego kina. Akcja jego najnowszego dzieła rozpoczyna się latem w roku 1939. Główna bohaterka, Zosia, jest Polką zakochaną w Petro, Ukraińcu. Niestety ich miłość nie może przetrwać, ponieważ rodzice dziewczyny postanawiają wydać ją za mąż za majętnego gospodarza. Zosia staje się obserwatorką rzezi Ukraińców na Polakach. Film w niezwykle dobitny i realistyczny sposób ukazuje czystkę etniczną przeprowadzoną na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów i mierzy się z trudną prawdą o tzw. Zbrodni Wołyńskiej. Subtelna muzyka i doskonała gra aktorska sprawiły, że widzowie nie mogli pozostać obojętni wobec obejrzanej historii. Projekcja budziła silne emocje, a po jej zakończeniu wielu uczniom brakowało słów na komentarz. Po raz kolejny film Smarzowskiego odcisnął swe piętno na widzach i będzie w nich przez wiele dni.