Przebudowa fontanny okazała się bardziej kosztowna, niż zakładał wniosek do Budżetu Obywatelskiego.

Już w maju na grilla nad Wieprz

Przetarg na plac zabaw przy ul. Władysława Łokietka będzie powtórzony. Ciągle trwają prace koncepcyjne nad fontanną. Może wreszcie ruszyć budowa wiaty grillowej nad Wieprzem.Wnioski przyjęte do realizacji ze środków Budżetu Obywatelskiego, na które mieszkańcy Lubartowa głosowali w lutym 2016 r. miały być wykonane w ciągu jednego roku budżetowego. W praktyce się to nie udało.

Będzie nowy przetarg na plac zabaw

Mieszkańcy przegłosowali budowę placu zabaw przy ul. Władysława Łokietka. Inwestycja miała być wykonana już w 2016 r. Została jednak przesunięta na 2017 r.

Nie udało się zrealizować wniosku, który w gosowaniu miał pierwsze miejsce, czyli przebudowy fontanny, nie wiedzieliśmy jakie kwoty zostaną do wykorzystania z Budżetu Obywatelskiego w 2016 r. Wspólnie z Radą Miasta postanowiliśmy przesunąć realizację na 2017 r. Nie narusza to środków BO na 2017 r. - mówi burmistrz Janusz Bodziacki.

Do przetargu stanęło 13 firm, z których jedna wycofała się. Przetarg został jednak unieważniony - miasto przeznaczało na ten cel 142 tys. zł, a wszyscy oferenci byli gotowi budować plac zabaw za kwoty powyżej 200 tys. zł. Przetarg został więc unieważniony.

Wkrótce będzie ogłoszony drugi przetarg. Trochę okrojony, zmniejszyliśmy ilość zabawek - mówi Waldemar Kijek, naczelnik wydziału infrastruktury Urzędu Miasta.

Monitoring działa

Wydział infrastruktury nadzorował też budowę monitoringu miejskiego. Zakładanie monitoringu podzielone zostało na trzy części. Pierwszą część pierwszego etapu już wykonano. Kamery monitoringu zainstalowano w dziesięciu miejscach. To ul. Jana Pawła II przy Urzędzie Miasta, skrzyżowanie ul. Słowackiego z Wierzbową, skrzyżowanie ul. Słowackiego z ul. Lipową, skrzyżowanie ul. Rynek I z ul. Farną, skrzyżowanie ul. Rynek I z ul. Jana Pawła II, skrzyżowanie ul. Lubelskiej z ul. Cichą, skrzyżowanie ul. Lubelskiej z ul. Piaskową, ul. Farna z widokiem na Rynek I, ul. Legionów na wysokości Gimnazjum nr 1, ul. Obywatelska na wysokości SP 1. Łącznie działa 14 kamer

Druga część pierwszego etapu ma być wykonana w 2017 r. Wtedy zostaną zamontowane kolejne kamery - przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Parkowej, Lubelskiej i Mickiewicza, przy Lubelskiej 56 (na wysokości Stokrotki), przy ul. 1 Maja 82 (na wysokości SP 3 i RCEZ), przy ul. Chopina (na wysokości LO). W drugim etapie zostaną zamontowane kamery w parku - przy fontannie i przy stawie. Stanie się to w 2018 r.

Centrum monitoringu znajduje się w Komendzie Powiatowej Policji w Lubartowie. Pierwszy etap monitoringu został wykonany za 337 tys. zł. Dokumentacja kosztowała 14,7 tys. zł.

Monitoring działa, oprócz kamer przy rondach na ul. Wierzbowej i Kolejowej. To nie zależy od nas ani od wykonawcy. Czekamy na działania ze strony PGE, które ma je podłączyć, wysyłamy ponaglenia - mówi Waldemar Kijek.

Fontanna za droga, pieniędzy w budżecie mniej

Kontrowersje budziła sprawa przebudowy fontanny w centrum miasta.

Wniosek uzyskał największe poparcie wśród zgłoszonych do realizacji z puli Budżetu Obywatelskiego. Zagłosowało na niego 276 osób. Zgłaszający oszacował wartość przebudowy fontanny na 150 tys. zł. Okazało się jednak, że taka kwota nie wystarczy. Miasta, w których są fontanny wydawały na ich budowę około 400 tys. zł. Tak też oceniono koszt przebudowy fontanny w Lubartowie. Przebudowa fontanny miała być wykonana w 2016 r., jednak nie udało się to. Zadanie przesunięto więc na rok następny. 

Na sesji 29 grudnia 2016 r. uchwalono budżet na 2017 r. Kwota na przebudowę fontanny została znacznie zmniejszona. Przeznaczono na nią 200 tys. zł.

Jesteśmy w punkcie wyjścia. Trwają prace koncepcyjne. Przy ograniczeniu do 200 tys. zł trzeba znaleźć rozwiązanie, które zmieściłoby się w budżecie i jednocześnie zostało przez mieszkańców zaakceptowane - mówi Piotr Turowski, naczelnik wydziału rozwoju i funduszy zewnętrznych Urzędu Miasta. 

Wiata będzie do maja?

Nad Wieprzem miała stanąć wiata grillowa. Przetarg na jej budowę wygrała firma Czest Bud sp. z o.o. z Lublina. Ma ją wykonać za 80 tys. zł. Problemem okazało się uzyskanie uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej. Ich brak zadecydował, że w ubiegłym roku nie udało się wiaty wykonać.

Dokument z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej już jest. Wiata ma być ustawiona na odpowiedniej wysokości. Mamy nad Wieprzem działkę, na której można świadczyć usługi publiczne. Dokumenty złożyliśmy już w starostwie. Mamy nadzieję, że z tej strony nie będzie opóźnień z uzyskaniem pozwolenia na budowę wiaty. Do maja ma być gotowa - mówi Piotr Turowski.

Przetargi na wnioski do BO 2017

W głosowaniu na projekty złożone do BO na rok 2017 wybrano Eko Stadion, siłownie plenerowe i kompleks boisk do siatkówki plażowej. Na czwartym miejscu znalazła się budowa automatycznych toalet publicznych. Mają to być toalety dwustanowiskowe, automatyczne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyszczone po każdym użytkowniku. Mają stanąć przy ul. Farnej i ul. Lubelskiej. Urząd Miasta ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej toalet.

Przetargi na pozostałe wnioski wydziały przygotowują jak najszybciej. Przetarg dotyczący toalet, to na razie przetarg na dokumentację. Do realizacji jeszcze długa droga - mówi burmistrz Bodziacki.

Dla pozostałych wniosków jest przygotowywana dokumentacja przetargowa. Wkrótce będą ogłoszone przetargi - mówi Piotr Turowski. Inwestycje z Budżetu Obywatelskiego prawdopodobnie będą wykonywane w trybie "zaprojektuj i wybuduj".Ogłoszenia

Sprzedam kasete magnetofonową

Sprzedam oryginalna kasetę magnetofonowa Peja -...

Sprzedam materiały do nauki...

Sprzedam zestaw: 2 książek plus 5 kaset...

Sprzedam taśmy bokserskie

Sprzedam taśmy bokserskie, owijki na dłonie

Sprzedam Ochraniacz na krocze

Sprzedam Ochraniacz na krocze do uprawiania sportów...

Sprzedam Spodenki Męskie

Sprzedam Spodenki Męskie idealne na rower i do biegania

opieka nad nagrobkiem

Kompleksowa opieka nad nagrobkiem; -sprzątanie...