Ilona Stańczyk właściciel firmy Greta Sport, burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki, dyrektor MOSiR Janusz Sysa. Fot. UM Lubartów.

Miasto podpisało umowę na budowę boiska (wizualizacja)

To kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września br. ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca 2019 roku pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią. Miasto podpisało umowę z wykonawcą, którym jest firma z Dąbrowy Górniczej.Podpisując umowę na kolejny, nowoczesny obiekt, Lubartów jest coraz bliżej budowy dużego kompleksu sportowego przy ul. Parkowej. Inwestycją opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Umowę ze strony Miasta we wtorek 10 lipca podpisał dyrektor MOSiR Janusz Sysa, natomiast ze strony wykonawcy – Ilona Stańczyk, właściciel firmy Greta Sport. Przedsiębiorstwo istnieje od 15 lat na rynku, wykonało duże stadiony w całej Polsce, m.in. w Katowicach, Gliwicach, Krakowie, Gdańsku, Tychach, Biłgoraju.

Koszt budowy boiska z trawy naturalnej to 4.908 270,00 zł. Oferent został wybrany w drugim, ponownie ogłoszonym przetargu. Doprowadzenie do wyboru firmy, która wykona tę inwestycję, można nazwać sukcesem.

– Przykłady innych miast pokazują, że kwoty oferentów znacznie przekraczają kwoty kosztorysów, jeśli chodzi o podobne obiekty sportowe – mówi Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki. – Dlatego musimy mieć na względzie niezależną od nas dynamikę rynku budowlanego.

Na boisko MOSiR pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach programu „Modernizacja infrastruktury sportowej - Edycja 2017 MSiT. Kwota dofinansowania to 462 800 zł.

W ciągu kilku lat powstanie w Lubartowie kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia. Na to liczą zawodnicy MKS „Lewart" Lubartów. Z obiektu skorzystają też inne sekcje sportowe w mieście.

– Czekamy na stadion z prawdziwego zdarzenia, który ma powstać w najbliższych latach. Byłby mile widziany – mówi Łukasz Mierzejewski, trener „Lewartu", który w swojej karierze zdobywał mistrzostwa Polski z Legią Warszawa i Zagłębiem Lubin.

Od początku sezonu 2017/2018 piłkarze mogą już grać na nowym, pełnowymiarowym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Ta inwestycja była pierwszym etapem budowy kompleksu sportowego. Do tej pory nie było w mieście obiektu umożliwiającego tak wysoki komfort gry. To jedyne takie boisko w powiecie, jedno z nielicznych na Lubelszczyźnie. Na nim Miejski Klub Sportowy „Lewart" Lubartów mógł trenować nawet zimą.

Obiekt, mimo że jest boiskiem treningowym, został dopuszczony przez LZPN, w sezonie wiosennym, do rozgrywania IV – ligowych meczy. Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł. Jak ocenia ją fachowiec?

– To obiekt komfortowo urządzony, o równej powierzchni, co jest bardzo istotne nie tylko dla seniorów, ale też dla wszystkich grup młodzieżowych – mówi trener Łukasz Mierzejewski. – Takie boisko to podstawa w wychowaniu młodych piłkarzy. Cały okres zimowy trenowaliśmy na nim zarówno my, jak i drużyny przyjezdne, które rozgrywają tutaj sparingi.

Boisko z trawy naturalnej

Kolejny etap inwestycji przy Parkowej, budowa pełnowymiarowego (68 x 105 m) boiska z trawy naturalnej, rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Projekt boiska został pozytywnie opiniowany w LZPN, a do czasu wybudowania budynku z profesjonalnym zapleczem szatniowym zostanie zweryfikowany do rozgrywek III ligi – mówi Aneta Symbor z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie. - Po wykonaniu budynku będziemy mogli starać się, aby boisko dopuszczone było do rozgrywek II Ligi.

Ostatnim etapem inwestycji będzie budynek kubaturowy z pełnowymiarową halą, profesjonalnym zapleczem szatniowym oraz małą salą treningową.

Miasto podpisało umowę na budowę boiska

Miasto podpisało umowę na budowę boiska.

Inwestycja zaplanowana na lata 2018-2022

Łączna, przewidywana wartość inwestycji, czyli całego kompleksu sportowego przy ul. Parkowej, to 23 mln zł. Obejmuje budowę dwóch boisk (jedno wykonane już z nawierzchni sztucznej oraz kolejne do wykonania – z naturalnej), w dalszej kolejności powstaną hale sportowe. Koszt budynków to 15 mln zł. Ich budowa planowana jest do 2022 roku.

Jak mówi Aneta Symbor z MOSiR Lubartów, możliwe jest dofinansowanie inwestycji.

– Będziemy starali się pozyskać dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu". Do tego niezbędne było zabezpieczenie w wieloletniej prognozie finansowej miasta pieniędzy na budowę całego kompleksu sportowego.

Decyzja radnych

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Lubartów, 25 czerwca, radni podjęli uchwałę o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Lubartów całej kwoty potrzebnej na wykonanie kompleksu sportowego przy Parkowej.

- Wprowadzona zmiana nie przewiduje na obecną chwilę zwiększenia zadłużenia miasta – mówi Skarbnik Miasta Lucyna Biskup. - Do wieloletniej prognozy finansowej wpisana została kwota 13,5 mln zł, aby uzyskać pełną wartość zadania.

Jak wspomniano wyżej, decyzja radnych umożliwi MOSiR-owi pozyskanie pieniędzy zewnętrznych na budowę budynku kubaturowego. Dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych. O ostatecznej wartości kompleksu sportowego zdecydują przetargi. 

Szczegóły inwestycji przy ul. Parkowej (boisko z nawierzchnią naturalną)

  • wykonanie pełnowymiarowego boiska z naturalną nawierzchnią – 68 x 105 metrów, co daje łącznie 8.671 m2;
  • trybuny na 930 miejsc, w tym: trybuny zadaszone na 408 miejsc; trybuny niezadaszone na 522 miejsc oraz piłkochwyty;
  • wyposażenie (bramki do gry, zadaszone 2 boksy 13-miejscowe dla zawodników, zadaszony boks 3-miejscowy dla sędziów, zadaszony boks 2-miejscowy dla obsługi medycznej;
  • toalety – kontener sanitarny dla widowni, 2 kasy biletowe z depozytem;
  • oświetlenie boiska i terenu;
  • nagłośnienie terenu;
  • monitoring;
  • system zbierający nadmiar wody i umożliwiający dalsze jej wykorzystanie, tj budowa zbiornika magazynującego wodę oraz 2 studni, a także wykonanie automatycznego systemu nawadniania boiska;
  • budowa parkingu.

Miasto podpisało umowę na budowę boiska

Miasto podpisało umowę na budowę boiska.

Wykonane zostanie także zaplecze szatniowo-sanitarne, zaplecze socjalno-sanitarne wraz z przyłączami (prąd, kanalizacja, wodociąg), ogrodzeniem siatkowym oraz kostką wokół terenu.

Zaplecze szatniowe będzie obejmowało 2 szatnie o pow. co najmniej 25 m2 każda, 2 pomieszczenia prysznicowe – w każdym co najmniej 3 kabiny prysznicowe, z toaletami. Pomieszczenie dla sędziego z prysznicem i toaletą, stolikiem i wieszakami dla 4 osób.

Zaplecze szatniowe będzie wyposażone w ławki i wieszaki (dla ok 20 osób w każdej szatni).