Radni zdecydowali o wyjściu Lubartowa ze ZKGZL

Lubartów nie będzie członkiem Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej - zdecydowali radni na dzisiejsze sesji Rady Miasta.- Mamy Zakład Zagospodarowania Odpadów i biuro ZKGZL, które nie pracują tak, jak powinny pracować. Bezpośrednio wpływa to na cenę odpadów w naszym mieście - mówił burmistrz Krzysztof Paśnik. Według niego uchwała o wyjściu miasta z ZKGZL daje szansę na tańsze odpady. Zgromadzenie ZKGZL uchwaliło, że mieszkańcy bloków w Lubartowie będą płacić 13 zł od osoby (wcześniej 6 zł) a mieszkańcy domków jednorodzinnych - 18 zł od osoby (wcześniej 12 zł).

- Głównym kosztem jest koszt transportu, 3,7 mln zł. Wynagrodzenia to tylko 370 tys.zł - mówił radny Tomasz Krówczyński, według którego koszty biura nie wpływają znacząco na koszt odbioru odpadów.

- Czy po wyjściu ze związku nie spotkają nas represje ze strony gminy Lubartów? Czy sortownia będzie przyjmować nasze odpady? - zastanawiał się radny Piotr Kusyk. Jego zdaniem udziały wniesione przez miasto do ZKGZL można będzie odzyskać tylko na drodze procesów ze związkiem.

Według Jacka Tomasiaka, przewodniczącego Rady Miasta, nie należy obawiać się organizacji odbioru odpadów przez miasto. Przypominał, że Niedźwiada wyszła ze związku, zorganizowała system odbioru śmieci, odbiera je lubartowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, a mieszkańcy płacą po 6 zł.

Według Marka Polichańczuka celem uchwały nie jest wyjście z zKGZL.

- Ta uchwała jest wam potrzebna, żeby postawić związek pod ścianą i osiągnąć wasze cele, być może większą reprezentację - mówił do zwolenników wyjścia z ZKGZL.

Zdaniem Andrzeja Zielińskiego formuła związku się wyczerpała.

- Nie chcę po raz kolejny tłumaczyć się przed ludźmi, że odpady drożeją, a my nie mamy na to wpływu, bo ZKGZL ustala ceny - mówił radny. Według niego istotne jest, żeby to gmina decydowała odbioru odpadów, nawet jeśli miałyby być wyższe. Pozostając w związku Lubartów pozbawia się tych uprawnień.

Za wystąpieniem Miasta Lubartów ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, zagłosowało 11 radnych: całe kluby  radnych Wspólny Lubartów i Koalicji Obywatelskiej (Bednarski Jacek, Czubacki Teodor, Grabek Ewa, Gregorowicz Grzegorz, Jaworski Grzegorz, Kuszner Anna, Mazur Renata, Osiecki Wojciech, Tchórz Jacek, Tomasiak Jacek, Zieliński Andrzej), 3 radnych z klubu Wspólnota Lubartowska było przeciw (Krówczyński Tomasz, Polichańczuk Marek, Ściseł Jan), 7 radnych wstrzymało się od głosu - Błaszczak Robert Wspólnota Lubartowska) oraz radni z klubu PiS: Kozak Maria, Kusyk Piotr, Mizio Elżbieta, Pasikowska Beata, Siwek Grzegorz, Żyśko Krzysztof.

 

ZKGZL organizuje gospodarkę odpadami z gmin, które wchodzą w jego skład. Lubartów po opuszczeniu związku przejmie to na siebie.