Policja i seniorzy o bezpieczeństwie na drodze

„Senior na drodze- pamiętaj o bezpieczeństwie” pod takim hasłem odbyły się wczoraj warsztaty w ramach akcji Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naczelnik lubartowskiej drogówki i eksperci ruchu drogowego rozmawiali z seniorami na temat różnych niebezpieczeństw drogowych i sposobów ich unikania.W tym roku, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Policja przystąpiły do kolejnej - już czwartej edycji akcji edukacyjnej dla seniorów. Lubartów został wybrany jako jedna z 94 miejscowości w Polsce, gdzie takie warsztaty zostały przeprowadzone.

Cel prowadzonych działań to przede wszystkim uświadomienie seniorów - kierowców, rowerzystów i pieszych, jak zgodnie z zasadami, prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jak unikać różnych niebezpieczeństw.

Na spotkanie, które zostało zorganizowane w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie, przyjechali seniorzy z całego powiatu. Najbardziej liczną grupę stanowili seniorzy ze Stowarzyszenia „ToMyRazem” z gminy Firlej. Ci, którzy przyjechali na rowerach, swoje pojazdy zostawiali w serwisie rowerowym, gdzie serwisant wykonał przegląd techniczny i doposażył pojazdy w elementy wyposażenia obowiązkowego.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia pracownicy starostwa, która przepełniona pasją opowiedziała historię pałacu. Następnie Starosta Lubartowski Pani Ewa Zybała powitała wszystkich uczestników spotkania. Prowadzący spotkanie: Mariusz Sztal, ekspert ruchu drogowego, nadkom. Marek Bocian Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego lubartowskiej komendy, Renata Bielecka, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, podkreślali znaczenie tych warsztatów oraz rozmawiali z uczestnikami o realnych zagrożeniach występujących na drogach powiatu lubartowskiego.

Seniorzy mieli okazję obejrzeć filmy na których prezentowano różne niebezpieczne sytuacje występujące na drogach. Ciekawym doświadczeniem była możliwość sprawdzenia swojego refleksu przy pomocy miernika czasu reakcji. Wielu, z korzystających z tego przyrządu, było pozytywnie zaskoczonymi osiągniętym wynikiem.

Na zakończenie, każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał pamiątkowy certyfikat.