27 września uczniowie klasy I i z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie..." />

II LO na spotkaniu z pisarką

27 września uczniowie klasy I i z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetką i pisarką Moniką Knapczyk. Autorka promowała swoją twórczość w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie, gdzie młodzież zgromadziła się pod opieką wychowawczyni Agnieszki Opolskiej.            Monika Knapczyk na spotkaniu prezentowała słuchaczom fragmenty swoich dwóch książek.

Pierwsza to zbiór wierszy „Zegar melodii”. Utwory z tego tomu poruszają tematy uniwersalne, ponadczasowe, takie jak miłość, zachwyt cudami natury oraz radość życia, ale też cierpienie, niespełnienie, poczucie rozczarowania światem i własnym istnieniem czy doświadczenie samotności. Druga pozycja promowana na spotkaniu to „Wieża Zapomnienia”, zbiór opowiadań.

Książka stanowi rozrachunek z dotychczasowym życiem autorki, dlatego zostały w niej sprytnie poukrywane wątki autobiograficzne. Poruszane tematy to przede wszystkim relacje rodzinne i związki miłosne,  a wiodącym motywem jest za każdym razem los młodej kobiety. Wprawdzie każdy z tekstów jest inny, lecz dopiero wszystkie razem składają się na barwną mozaikę radości i smutków. Autorka opowiadała także o swojej powieści „Vaira”- utworze na pograniczu fantastyki i literatury obyczajowej. Głównym bohaterem powieści jest Arkadiusz, któremu pomoc przynosi Nerelia, magiczny świat.

            Podczas spotkania zebrani mogli nie tylko posłuchać tekstów Moniki Knapczyk. Autorka odpowiadała na pytania, przybliżała realia pracy pisarki, mówiła o trudach i zaletach tworzenia tekstów literackich. Tłumaczyła, dlaczego zdecydowała się na założenie własnego wydawnictwa Inspiracje i dlaczego ona, z wykształcenia doktor nauk technicznych, czuje potrzebę pracy twórczej. 

            Mamy nadzieję, że uczniowie klasy realizującej język polski w zakresie rozszerzonym, w trakcie spotkania zostali zainspirowani do podjęcia wyzwania dzielenia się swoimi refleksjami i talentem za pomocą pięknego języka literatury.

 

AO