Janusz Wylotek, wójt gminy Wojcieszków. Fotograf: Magdalena Oknińska

Wójt kazał zmierzyć drogę do szkoły

GMINA WOJCIESZKÓW Mieszkanka Wólki Domaszewskiej poskarżyła się wojewodzie na to, jak gmina Wojcieszków traktuje niepełnosprawnych uczniów. Wójt uważa, że jej zarzuty są bezpodstawne."Wiele do życzenia pozostawia dojazd do gimnazjum w Zofiborze"

Pod koniec lutego do Urzędu Gminy w Wojcieszkowie wpłynęło pismo z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Jak w nim napisano, wojewodę osobiście odwiedziła kobieta z Wólki Domaszewskiej. Jej zdaniem, choć władze gminy otrzymały zwiększoną subwencję na uczniów niepełnosprawnych, nie zapewniły bazy dydaktycznej, która uwzględniałaby ich potrzeby.

Kilka zarzutów

Według mieszkanki, szczególnie bulwersujący jest fakt, że pomieszczenia, gdzie mogłyby się mieścić klasy przystosowane do uczniów niepełnosprawnych, zajmuje mieszkanie emerytowanego nauczyciela. Kolejny jej zarzut dotyczy tego, iż Urząd Gminy od 2011 r. odrzuca prośby o wykonanie placu zabaw przy szkole w Wólce Domaszewskiej. Jak przekazała wojewodzie, rodzice dzieci niepełnosprawnych odbierają to jako dowód na lekceważenie ich głosu. W opinii kobiety, wiele do życzenia pozostawia też dojazd do gminnego gimnazjum w Zofiborze, bo uczniowie tej placówki muszą codziennie iść na przystanek autobusu szkolnego ponad 3 km przez las.

Wójt Janusz Wylotek poinformował podczas ostatniej sesji Rady Gminy, że wysłał już wojewodzie oficjalną odpowiedź. Stwierdził w niej, że gmina dokłada starań, by zapewnić właściwe warunki kształcenia uczniów niepełnosprawnych.

W szkołach, gdzie istnieje taka potrzeba (Wojcieszków, Wólka Domaszewska, Oszczepalin), likwidowane są bariery architektoniczne: wykonuje się pojazdy i dostosowuje łazienki do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Na dodatek jeszcze w tym roku place zabaw dostosowane do dzieci niepełnosprawnych powstaną w Siedliskach i Wólce Domaszewskiej, w której obecnie funkcjonuje plac wybudowany sposobem gospodarczym

- zapowiedział.

Mieszkanie emeryta

Ustosunkował się także do pozostałych zarzutów mieszkanki. Jak mówił, przepisy dają nauczycielowi z terenu wiejskiego, liczącego mniej niż 5 tys. mieszkańców, prawo do mieszkania przy szkole, którego nie traci on nawet jeśli przejdzie na emeryturę. Szkoła w Wólce została zbudowana wraz z 3 mieszkaniami dla nauczycieli. Obecnie rolę klas pełnią 2 z nich, bo zostały opuszczone przez zajmujące je rodziny. W ostatnim faktycznie mieszka nauczyciel emeryt.

Jeśli przestanie je wynajmować, zostanie ono z pewnością przeznaczone i zaadaptowane na potrzeby szkoły

- zapowiedział wójt na sesji.

Mają bliżej

Następnie skomentował podaną przez mieszkankę informacje na temat dojazdu do gimnazjum w Zofiborze.

Dzieci nie idą przez las, tylko drogą bitumiczną przez wieś. Poza tym największa odległość między domem dojeżdżającego ucznia a przystankiem autobusu szkolnego to 1,3 km

- stwierdził.      

Jak się okazało, odległość ta została zmierzona komisyjnie. Na polecenie wójta sprawdzono także, jak daleko mają do szkoły gimnazjaliści mieszkający w Wólce Domaszewskiej. Jest to 2,4 km, a więc mniej, niż podała oburzona mieszkanka.

Wylotek poinformował radnych, że nie traktuje pisma w Urzędu Wojewódzkiego jako skargi na swoją działalność.

To tylko informacja o rozmowie wojewody z interesantką

- zakończył.

Janusz Wylotek, wójt gminy Wojcieszków

Janusz Wylotek, wójt gminy Wojcieszków. Fotograf: Magdalena Oknińska

Cały ten problem jest trochę niepoważny. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ta osoba nie próbowała go rozwiązać w Urzędzie Gminy, i dlaczego powiedziała wojewodzie nieprawdę, bo podane przez nią odległości to kompletna bzdura. Podejrzewam, że pani, której dotyczy pismo wojewody, była obecna na sesji. Myślałem, że skomentuje jakoś moją odpowiedź, ale niestety wolała ją przemilczeć

- powiedział Wspólnocie Janusz Wylotek, wójt gminy Wojcieszków