Budynek przy Siedleckiej - pusty i obrośnięty chwastami - straszy od kilku lat. Fotograf: Bartosz Szumowski

Nowe życie "nawiedzonej Biedronki"

Miał być duży sklep znanej sieci na wyciągnięcie ręki. Zamiast tego od kilku lat straszy jako pusty, pomazany farbami budynek z zarośniętym chwastami parkingiem. Teraz wreszcie ma się to zmienić.Budowa charakterystycznego brązowo-żółtego parterowego pawilonu przy Siedleckiej w Łukowie ruszyła przed sześciu laty. Jednak kiedy prace dobiegły końca, nie zaczął tu działać kolejny na terenie miasta sklep sieci "Biedronka". Budynek do dziś stoi pusty, a na domiar złego stał się ofiarą grafficiarzy i wandali, którzy wybijali w nim okna. Razem z chwastami wokół i zaniedbanym parkingiem nie przynosi chluby miastu, strasząc kierowców wjeżdżających do Łukowa od strony Siedlec. Nic więc dziwnego, że wśród okolicznych mieszkańców bywa wręcz nazywany "nawiedzoną Biedronką".

Zjazd za milion

Budynek od dawna budzi emocje łukowian. O jego przyszłość pytała pod koniec ubiegłego roku radna Agnieszka Pawlik.

Burmistrz Dariusz Szustek odpowiedział jej wtedy, że władze nie mają nic przeciwko uruchomieniu sklepu w tym miejscu. Ale pod jednym warunkiem: że samochody dostawcze nie będą dojeżdżać do niego osiedlową uliczką Konstytucji 3 Maja.

Jak dodał, spełnienie tego warunku wiązałoby się dla właściciela działki ze sporymi wydatkami. Musiałby on bowiem umożliwić klientom i dostawcom wjazd na plac przy pawilonie od strony ul. Siedleckiej. A to wymagałoby zmiany organizacji na tej ulicy, czyli krajowej K-63, to znaczy stworzenie tu ronda lub ustawienie sygnalizacji świetlnej.

Inwestor musiałby wydać na ten cel milion złotych, a to spory problem. Póki co, mieszkańcy nie będą więc tam kupować

- zakończył burmistrz na grudniowej sesji.

Inwestor zapłaci

Jak się okazuje, jest nadzieja na rozwiązanie problemu.

Inwestor rozpoczął niedawno rozmowy z zarządcą drogi, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Ruszyły też prace projektowe na opracowaniem zjazdu z działki na ul. Siedlecką

- informuje Marcin Mateńko, zastępca burmistrza Łukowa.

Już dziś wiadomo, że wszelkie koszty zmiany organizacji ruchu w tym miejscu poniesie właściciel działki.

Jako miasto zadbamy tylko o to, żeby, kiedy zacznie funkcjonować sklep, ciężkie dostawcze tiry nie jeździły przez ul. Konstytucji 3 Maja, co utrudniałoby życie mieszkańcom

- zapowiada burmistrz Mateńko.

Ul. Konstytucji 3 Maja zostanie połączona z Siedlecką, będzie też przedłużony chodnik. Zarząd Dróg Miejskich określił już warunki, na których może dojść tej przebudowy.

Rozsądne rozwiązanie

Mieszkańcy sąsiadującego z "nawiedzoną Biedronką" osiedla, z którymi rozmawialiśmy, cieszą się z informacji o tym, że sklep w końcu zacznie działać.

Nie wszyscy go chcieli, bo nie uśmiechały im się dostawczaki jeżdżące w nocy pod oknami. Ale na pewno działający sklep jest lepszy niż pusty i pomazany sprejem budynek z zarośniętym zielskiem parkingiem. Przynajmniej będzie teraz czemuś służył

- mówią.

Łukowianie cieszą się też, że wjazd na działkę zostanie wybudowany od strony drogi K-63. Ich zdaniem, to rozsądne rozwiązanie.

Na razie nie wiadomo, kiedy zrobimy pierwsze zakupy w "Biedronce" przy ul. Siedleckiej.

Marcin Mateńko, zastępca burmistrza Łukowa 

Marcin Mateńko, zastępca burmistrza Łukowa . Fotograf: Bartosz Szumowski

- Cieszymy się, że to miejsce w końcu przestanie straszyć. Dlaczego dopiero teraz? Nie wiemy, co stoi za tą decyzją inwestora. Mogę tylko zgadywać, że chce zacząć zarabiać na tym budynku. Nie wiemy jednak, ile będzie go kosztowa budowa tego zjazdu i kiedy się zakończy.