Delegacja Powiatu Łukowskiego w Senacie

W związku z ogłoszonym przez parlament „Rokiem Henryka Sienkiewicza” w Senacie odbyło się spotkanie przedstawicieli środowisk związanych z postacią noblisty oraz przedstawicieli Senatu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z powiatu łukowskiego. Samorząd powiatowy reprezentował poseł Krzysztof Głuchowski, przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego - Tadeusz Brzozowski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Maciej Cybulski oraz naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego - Roman Bocian.

Celem spotkania było ustalenie kalendarium obchodów „Roku Henryka Sienkiewicza” w oparciu o przedstawione propozycje poszczególnych środowisk. Koordynatorem podejmowanych działań o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym jest przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu. Planowane działania samorządu powiatu łukowskiego przedstawione na spotkaniu, w szczególny sposób wpisują się w obchody „Roku Henryka Sienkiewicza” i obejmują uroczystości jubileuszowe, działalność wydawniczą, cykliczne imprezy w Muzeum H.Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, współpracę z lokalnymi, regionalnymi i ogólnopolskimi mediami, zaangażowanie szkół, instytucji kultury oraz różnych organizacji. W "Powiatowym Kalendarium Roku Sienkiewiczowskiego 2016" zaplanowano między innymi: inaugurację obchodów, wystawy czasowe, Festiwal Kultury Sienkiewiczowskiej, koncerty, konferencje, promocję wydawnictw, różnego rodzaju konkursy, plenery, czytanie twórczości noblisty i popularyzację postaci Henryka Sienkiewicza.

Inicjatywa związana z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza wyszła od Antoniego Cybulskiego, byłego dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej podczas XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie. Jego wezwanie postanowili wdrożyć w życie uczestnicy zlotu, składając wniosek do Marszałka Sejmu i Senatu RP. W inicjatywę włączyły się również władze powiatu łukowskiego.  W roku 2013 Rada Powiatu Łukowskiego podjęła uchwałę w sprawie wniosku o ustanowienie roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza oraz przekazała do Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu RP i Senatu RP. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji. W wyniku dalszych działań władze powiatu łukowskiego zwróciły się z prośbą o podpisanie listu poparcia do członków rodziny Henryka Sienkiewicza, aktorów i reżyserów kina polskiego, ludzi kultury i nauki zajmujących się twórczością i życiem Henryka Sienkiewicza, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, prezesa Związku Miast Polskich, prezesa Związku Powiatów Polskich, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu łukowskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Głuchowskiego w tej sprawie wypowiedziała się również pozytywnie Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. W dniu 22.12.2015r. Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe

 Ogłoszenia

Praca w pieczarkarni

Zatrudnię kobiety do zbioru pieczarek okolice Łukowa...

Działka rolna 3,6 ha Pilne Aleksandrów

Sprzedam działkę rolna 36 000 m, cena 180.000 do...

Wynajem podświetlanego napisu LOVE

WYSTROJOWELOVE wynajmie Państwu piękny bardzo duży...

silnik do motocykla

Sprzedam silnik do motocykla WFM sprawny , i do WSK....

łubin

sprzedam łubin wąsko listny odporny na choroby równo...

przyczepa

Sprzedam przyczepę wywrotkę na jeden tłok, pługi...