Mateusz Rzewuski - pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie.

Festiwal światowej klasy w Łukowie

ŁUKÓW Przed łukowianami jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który w tym roku został objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Jak zapowiadają organizatorzy, czeka nas muzyczna uczta.Muzyka organowa i kameralna w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej rozbrzmiewa w łukowskich kościołach od 2013 r. Od tego czasu między kwietniem a wrześniem zgromadzona tłumnie publiczność ma możliwość wsłuchania się w klasyczny repertuar w najlepszych interpretacjach. Dotychczas odbyły się już 34 koncerty, podczas których wystąpili wykonawcy z 11 krajów świata. Każda z dotychczasowych edycji zakończyła się sukcesem artystycznym i organizacyjnym.

Jest międzynarodowy

Rok temu Festiwal otrzymał status międzynarodowego. Odbyło się wtedy 6 koncertów. Wystąpili na nich organiści z Polski, Niemiec, Francji i Włoch, skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak, klarnecista Krzysztof Grzybowski, sopranistka Agnieszka Piass, trębacze Tomasz Ślusarczyk i Matteo Frigé oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Obcowanie z kulturą w takiej formie spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Łukowa i regionu. Festiwal wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń artystycznych województwa, a za sprawą wybitnych wykonawców z całej Europy zaistniał również na arenie międzynarodowej.

Bogaty jubileusz

Jak zapowiedzieli podczas niedawnej konferencji prasowej burmistrz Dariusz Szustek i dyrektor ŁOK-u Grzegorz Skwarek, tegoroczny Festiwal ma mieć szczególną oprawę. W skład Komitetu Honorowego imprezy weszli weszli: bp Kazimierz Gurda, wicemarszałek senatu Maria Koc, przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz starosta łukowski Janusz Kozioł. Przez pozyskanie patronatu honorowego prezydenta RP Andrzeja Dudy udało się nadać Festiwalowi jeszcze wyższą rangę.

6 koncertów

Tym razem od kwietnia do września czeka nas 6 koncertów, odbywających się w kościołach Podwyższenia Krzyża Św. oraz NMP Matki Kościoła. Na początek, 23 kwietnia, wystąpią: Mateusz Rzewuski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu, oraz Orkiestra Symfoniczna z Iwano-Frankowska na Ukrainie. Dzięki temu repertuar imprezy poszerzy się o muzykę symfoniczną.

Następny koncert zaplanowano na 14 maja, a jego bohaterami będą: Hans-Jürgen Kaiser, organista z katedry w niemieckiej Fuldzie, i akordeonista prof. Klaudiusza Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. 16 czerwca po raz pierwszy usłyszymy utwory na organy i flet poprzeczny. Wykonają je: organista francuskiego młodego pokolenia Guilaume Nussbaum z towarzyszeniem pochodzącej z Łukowa flecistki Pauliny Zielińskiej. 7 lipca na klawesynie zagra Dagmara Tyrcha z Poznania, wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. W organowej części koncertu wystąpi natomiast prof. dr hab. Piotr Rojek, dziekan wrocławskiej AM.

Z Nowego Jorku

Wyjątkowym wydarzeniem najbliższego Festiwalu ma być koncert zaplanowany na 6 sierpnia. Wystąpi wtedy jedna z najbardziej znanych amerykańskich organistek - prof. dr Gail Archer z Nowego Jorku. Na zakończenie tegorocznej edycji, 10 września, zaprezentuje się duet wykładowczyń Konserwatorium Wileńskiego: organistka prof. Renata Marcinkutė Lesieur i sopranistka Asta Krikščiūnaitė.

 

POCZĄTEK FESTIWALU JUŻ 23 KWIETNIA!
KONCERTY:
1. kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie godz. 19.
Mateusz Rzewuski - organy
2. Aula I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, godz. 19.45 - Orkiestra Symfoniczna z Iwano-Frankowska z UkrainyOgłoszenia

Sprzedam

Sprzedam siano w paczkach .Cena do uzgodnienia....

TANIE UBEZPIECZENIA + KONKURS KWIETNIOWY

CENTRUM UBEZPIECZEŃ PAWTRANS ul. Warszawska 39/4...

Praca montaże od 2400zł na rękę

Poszukuje pracownikow do zakładu kamieniarskiego...

Magister Farmacji

Apteka przy Przychodni w Żelechowiezatrudni Magistra...

Dyskretna bladynka

Zapraszam na sponsorowane spotkania

Lokal do wynajęcia

Posiadam lokal handlowo-usługowy do wynajęcia . 50m...