Przez większość listopada oświetlenie wewnątrz dworca włączało się z opóźnieniem. Naprawiono je, ale zepsuło się ogrzewanie. Pasażerowie pytają, kiedy wreszcie awarie i problemy na PKP się skończą.

Pasażerowie: "Nad dworcem PKP ciąży fatum"

ŁUKÓW Pasażerowie, którzy podróżują pociągiem z Łukowa nie mają lekkiego życia. Nie mogą kupić biletu w kasie, a przez październik i listopad musieli w ciemnościach siedzieć na dworcu. W ubiegłym tygodniu w budynku dworca wysiadło też ogrzewanie.W ubiegłym tygodniu w naszym tygodniku można było przeczytać, że na łukowskim dworcu kasy biletowe pojawią się prawdopodobnie dopiero za trzy lata. Pasażerowie zgłaszają nam kolejne problemy, które pojawiły się na stacji PKP.

"Egipskie ciemności na dworcu"

Problem z oświetleniem zaczął się jeszcze przed zmianą czasu z letniego na zimowy. Na zewnątrz przed 18 zapadał zmrok, a na dworcu kolejowym w Łukowie panowały "egipskie ciemności". Światło włączało się dopiero koło godziny 19. Również rano pasażerowie musieli czekać na swój pociąg w ciemnościach, bo oświetlenie gasło ok. 5. Po zmianie czasu problem narastał - wnętrze dworca było nieoświetlone przez kilka godzin.

- Rozumiem, że pewnie jakoś automatycznie jest to włączane, ale chyba ktoś powinien pilnować, żeby to światło na dworcu paliło się przed świtem i po zmroku. Na pewno wtedy pasażerowie czuliby się bezpieczniej - mówi jedna z pasażerek, która ma przesiadkę w Łukowie.

- Nie lubię zbytnio tutaj czekać na pociąg, gdy jadę rano do pracy, bo już w październiku o 6 nie było włączonego światła. Nie dość, że nie ma tutaj nawet gdzie pójść to jeszcze trzeba siedzieć w ciemnościach. Jak był kiedyś tutaj sklep mięsny to szybko zamknęli. To miejsce w ogóle nie jest wykorzystane pod względem usługowym. A szkoda, bo to zabytek - mówi starsza łukowianka.

Zapytaliśmy rzecznika Polskich Kolei Państwowych, co jest powodem awarii oświetlenia na dworcu.

- Obecnie oświetlenie na dworcu sterowane jest przez specjalny zegar elektroniczny, który jest systematycznie sprawdzany przez naszych pracowników. W związku z prowadzoną w ostatnim czasie adaptacją pomieszczeń na dworcu i pracami przy instalacji elektrycznej mogło dojść do zakłóceń pracy zegara. Wszelkie nieprawidłowości były na bieżąco korygowane - mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.

Nasze zapytanie najwidoczniej poskutkowało, bo od zeszłego tygodnia na dworcu oświetlenie jest włączane już o godz. 15:17.

Nie działa ogrzewanie

Jeden problem na dworcu kolejowym w Łukowie został rozwiązany, ale pojawił się kolejny. Od początku ubiegłego tygodnia na dworcu nie działało ogrzewanie.

- Musimy się cieszyć, że tegoroczny listopad nie jest mroźny, bo wszyscy byśmy się czuli, jak na jakimś przystanku autobusowym. Ciągle jakieś awarie na tym dworcu. Już nawet pomijam kwestię zacinających się wind, wiecznie opóźniających się pociągów czy tych nieszczęsnych kas - mówi pan Józef, mieszkaniec Łukowa.

"Fatum ciąży nad dworcem"

Temat kas powraca w każdej wypowiedzi niezadowolonych pasażerów z Łukowa.

- Kolej kojarzy mi się z ciągłymi problemami. "Biedne" PKP nie potrafią naprawić oświetlenia przez ponad miesiąc. Teraz nie ma ogrzewania. Na PKP przede wszystkim powinna być kasa, bo to po prostu jest dramat. Starsze osoby zazwyczaj nie umieją kupić biletów przez internet, a potem nie mają miejscówek i muszą stać w pociągu - mówi rozgoryczona mieszkanka Łukowa.

- Chyba nad tym dworcem w Łukowie ciąży jakieś "fatum". Od trzech lat nie ma kas, psuje się oświetlenie i ogrzewanie - dodaje.

Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP mówi, że pracownicy spółki pracują już nad przywróceniem ogrzewania na dworcu w Łukowie.

- Faktycznie na dworcu w Łukowie pojawił się problem z ogrzewaniem. Sprawdzamy sprawę i pracujemy nad tym, aby ogrzewanie zostało uruchomione możliwie jak najszybciej. Przepraszamy pasażerów za niedogodności - mówi rzecznik PKP.

Poprawa po remoncie?

Do 2023 r. łukowski dworzec ma zostać wyremontowany. Budynek ma zostać dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów. Dworzec zostanie poddany gruntownej przebudowie. Zakres prac obejmie modernizację budynku i zagospodarowanie przyległego terenu. Pasażerowie liczą, że po tym remoncie dworzec będzie wreszcie funkcjonalny dla mieszkańców.

- Słyszałem, że ma być przeprowadzony jakiś remont tutaj. Niech wreszcie zadbają o to miejsce, bo coraz więcej ludzi rezygnuje z usług spółek PKP - mówi młody mieszkaniec naszego powiatu.