Pani Joanna zwiedziła Parlament Europejski oraz Komisję Europejską. - Bruksela to bardzo piękne miasto, czyste, przyjazne turystom – mówi. Fotograf: Picasa

Joanna Osiak doceniona za pracę z dziećmi i młodzieżą

GMINA STANIN Joanna Osiak - nauczycielka geografii ze szkoły w Zagoździu w nagrodę za działania projektowe z młodzieżą została doceniona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i pojechała na wycieczkę do Brukseli.Pani Joanna znalazła się w gronie czterech wyróżnionych w ten sposób nauczycieli z Polski. Jej koledzy po fachu byli z Wrocławia, Rzeszowa i Sanoka.  

- Sporo czasu zajęło mi określanie położenia Zagoździa, kiedy koledzy pytali gdzie to jest, ale jako geograf oczywiście sobie poradziłam. W grupie byli nauczyciele z dużych miast i ja, nauczyciel z małej wioski na terenie województwa lubelskiego - mówi z uśmiechem pani Joanna.

Nauczycielka z Zagoździa od lat realizuje z dziećmi i młodzieżą różne projekty. W uznaniu za dokonania na tym polu została wytypowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce na wyjazd studyjny do Brukseli w dniach 9-12 stycznia 2018 r.

Energia i przyroda

Jeden z ogólnopolskich projektów, jaki zrealizowała z uczniami w gimnazjum w Zagoździu w klasie II b (rok szk. 2012/2013) to "Szkoła pełna energii" - ogłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zadaniem uczniów było odnajdywanie powiązań pomiędzy wykorzystaniem energii a polityką transportową, świadomą konsumpcją czy eksploatowaniem zasobów naturalnych.  

- Coraz więcej mówi się o alternatywnych źródłach energii, wskazując, że takie jej pozyskiwanie jest potrzebne naszej planecie. Jednak niewielu młodych ludzi jest w stanie zrozumieć ich zalety, bo na co dzień nie mają do czynienia z elektrowniami wodnymi, wiatrowymi czy słonecznymi - tłumaczy pani Joanna.

Z tym projektem występowała z klasą na ogólnopolskim forum projektów na Zamku Królewskim w Warszawie, zyskał on też rekomendację Marszałka Województwa Lubelskiego.

 Kolejny projekt z 2014 r. pod hasłem "Jeden świat, wiele problemów" omawiał światowe i lokalne problemy środowiska, m.in. zużycie wody w gospodarstwie domowym i w szkole, globalne ocieplenie, recykling.

 Wśród 15 szkół

Następny to "Europejski Uniwersytet  Latający", do którego zostało zakwalifikowanych 15 szkół z całej Polski, w tym Zespół Szkół w Zagoździu. Szkołę odwiedzili eksperci Team Europe i animatorzy Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Poprzez praktyczne lekcje europejskie pokazaliśmy uczniom, że UE dotyczy wielu obszarów ich codziennego  życia, a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne. Temat, którym zajmowali się uczniowie to: wspólny rynek pracy, edukacja i praca w UE i przyszłość UE - wyjaśnia Joanna Osiak.

 Miła nagroda

Pani Joanna była bardzo zaskoczona i zadowolona z wyróżnienia, jakie ją spotkało.

- Gdy zadzwoniła pani z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i zaprosiła mnie na wyjazd, poczułam się doceniona. Bardzo się ucieszyłam i utwierdziłam w przekonaniu, że to co robię ma sens. Dodało mi to "wiatru w żagle", aby jeszcze intensywniej pracować i należycie wykonać swoją pracę - mówi nauczycielka.  

Podczas wyjazdu do Brukseli uczestnicy odwiedzili Parlament Europejski i Komisję Europejską. Przyjrzeli się pracy unijnej administracji i uczestniczyli w prelekcjach z pracownikami i europosłami. Brali udział w debacie, która dowodziła, że zmienianie szkoły od wewnątrz wymaga nie tyle samotnego nabywania wiedzy i umiejętności przez nauczycieli, co uczenia się w zespole, ponieważ dzięki temu można osiągać lepsze rezultaty.

 Lubi książki

Joanna Osiak urodziła się w Jedlance, w gminie Stoczek Łukowski. Skończyła biologię na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach oraz geografię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest nauczycielem od 23 lat. Uczy biologii, geografii i przyrody w szkole podstawowej. Jest matką czwórki dzieci.

 - Wolny czas mam bardzo rzadko, ale jak już go mam, to czytam książki. Jestem z zamiłowania przyrodnikiem, obecnie, aby poszerzyć zakres wiedzy przyrodniczej studiuję chemię podyplomową na Uniwersytecie Warszawskim - mówi pani Joanna.