Szkoła potrzebuje więcej pomieszczeń

GMINA ŁUKÓW Jeszcze w tym roku strażacy z OSP w Gołaszynie oddadzą przedszkolu swój garaż w budynku szkoły, a w zamian gmina postawi im nowy garaż przy budynku świetlicy. - Inwestycja dla strażaków w Gołaszynie jest spowodowana tym, że istnieje konieczność zwolnienia obecnie zajmowanego przez straż garażu, który znajduje się przy szkole. Szkoła się rozrasta i w momencie, kiedy wejdzie nam ósma klasa, będziemy mieli za mało powierzchni. A nie chcemy, żeby nauka była na dwie zmiany - tłumaczy wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

Dla przedszkola

Obecny garaż zostanie przystosowany na salę dla przedszkola, a przedszkole zwolni jedną salę dla szkoły.

 - Zdecydowaliśmy, że przy świetlicy wiejskiej w Gołaszynie zostanie dobudowany garaż z zapleczem technicznym. W budżecie gminy zaplanowaliśmy na ten cel około 100 tys. zł. Tę inwestycję chcielibyśmy zrealizować na pewno do końca tego roku. Prace adaptacyjne dla potrzeb szkoły w obecnie istniejącym garażu chcemy przeprowadzić do 1 września 2018 r. - mówi wójt.

Przy świetlic

Nowy garaż stanie na placu od strony dawnej zlewni, teraz jest tam ułożona kostka brukowa.   - Nie mamy jeszcze projektu budowlanego, natomiast jest koncepcja przedstawiona strażakom, że korytarzem wchodziłoby się na lewo do obecnej kuchni, a na wprost i na prawo znajdowałyby się pomieszczenia socjalne dla strażaków. Obok w stronę pana Bogdana Goławskiego stanie sam garaż na 1 samochód. Duże zebrania strażaków będą odbywały się w sali świetlicowej, natomiast mniejsze spotkania zarządu będą mogły odbywać się w pomieszczeniu socjalnym - dodaje Mariusz Osiak.

 Z pomocą gminnej ekipy

Strażacy chcieliby jeszcze, aby zrobić schody na górę i tam małe zaplecze. Niewykluczone, że nad częścią socjalną na poddaszu będzie tzw. "sprzęterek", gdzie strażacy będą mogli przechowywać różne rzeczy.

Gmina musi teraz opracować dokumentację projektową, wystąpić o pozwolenie na budowę, wyłonić wykonawcę stanu surowego otwartego.  

- Ściany i dach pobuduje firma z zewnątrz i jeszcze nie wiemy czy to będzie w trybie przetargu, czy bezprzetargowo, bo nie znamy wartości kosztorysowej tych robót. Pozostałe prace wykończeniowe wykona gminna ekipa remontowo-budowlana - wyjaśnia wójt.