Była kępa - będzie park

GMINA SEROKOMLA: W centrum stolicy gminy wycięto kilkanaście drzew. - Czy to jakaś samowolka? - pytają mieszkańcy. A władze odpowiadają, ze wkrótce to miejsce stanie się wizytówką Serokomli.Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka gminy Serokomla. Kobietę zaniepokoił widok, jaki zauważyła niedawno, jadąc drogą wojewódzką na trasie Łuków-Lublin. W centrum Serokomli, na skwerku zwanym "Kępą" przy przystanku PKS, wycięto kilkanaście drzew.

- Jak tak można? Czy to jakaś samowolka? - pyta.

 

Wspólne, czyli niczyje

Pytania Czytelniczki przekazaliśmy Anecie Mazur, zastępcy wójta gminy Serokomla.

- To nie były szczególnie wartościowe drzewa, tylko zwykłe topole - tłumaczy. - Na dodatek były bardzo stare i w złym stanie. Tak naprawdę stanowiły zagrożenie dla wielu osób, które tamtędy przechodziły. Niejednokrotnie miała miejsce sytuacja, że drzewo się przewróciło.

Do Urzędu Gminy dość często wpływały pytania, kiedy drzewa w tym miejscu zostaną wycięte. Jak podkreśla Aneta Mazur, mieszkańcy chcieli również wiedzieć, czy skwer zostanie zagospodarowany, bo także sama "Kępa" pozostawiała wiele do życzenia:

- O ten teren nikt nie dbał, więc był po prostu nieuporządkowany. Ze względu na to, że to były grunty wspólne wsi, nie mogliśmy tam jednak nic zrobić. A jeżeli coś jest wspólne, to w praktyce często jest niczyje.

 

Drzewa za drzewa

W ubiegłym roku gmina przez zasiedzenie stała się właścicielem tej działki.

- Dzięki temu radni gminni mogli niedawno zaplanować zagospodarowanie tego skweru. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w tegorocznym budżecie. Zleciliśmy też dokumentację projektową pełnego zagospodarowania działki - podkreśla zastępca wójta.

I dodaje, że pierwszym elementem prac było właśnie wycięcie starych topoli:

- Wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego w Łukowie i uzyskaliśmy pozwolenie na zrobienie tego do końca marca. W zamian za tę wycinkę zobowiązaliśmy się, zgodnie z przepisami, wykonać w tym samym miejscu nasadzenia. Plan nasadzeń przedstawiliśmy starostwu i przeprowadzimy je jesienią. Co ważne, będą to drzewa typowo parkowe, ale na tym etapie trudno powiedzieć, jakie konkretnie.

 

Niekoniecznie w tym roku

Jak się okazuje, kiedy teren zostanie uprzątnięty, a drzewa posadzone, Urząd Gminy zamierza przystąpić do dalszego zagospodarowania skweru.

- Chcemy, żeby to był park dla mieszkańców, zwłaszcza rodzin z dziećmi - mówi Aneta Mazur. - Taki punkt mógłby stać się wizytówką gminy.

Zdaniem władz gminy, ponieważ zagospodarowanie działki będzie dość kosztowne, przeprowadzenie go już w tym roku może nie wypalić.

- Ale może uda nam się pozyskać na ten cel jakieś dodatkowe środki zewnętrzne - dodaje zastępca wójta.

 

Siłownia do sierpnia

Tymczasem złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie siłowni zewnętrznej, czyli jednego z etapów zagospodarowania tego terenu.

- W tej chwili jesteśmy przed podpisaniem oficjalnej umowy, ale wniosek w tej sprawie został oceniony pozytywnie. Niedługo ogłosimy przetarg. Siłownia powinna być wykonana do końca sierpnia i jeszcze w tym roku zacząć służyć mieszkańcom - kończy Aneta Mazur.