Siłownia zewnętrzna. Zdjęcie poglądowe.

W Stoczku będzie gdzie poćwiczyć

STOCZEK ŁUKOWSKI W Stoczku Łukowskim powstanie siłownia zewnętrzna, która zmieni plac przy szkole w atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku. Miasto otrzymało aż 44 tys. zł dotacji na tę inwestycję.Od kilku lat mieszkańcy Stoczka Łukowskiego zgłaszają potrzebę budowy nowoczesnej siłowni zewnętrznej w mieście.

- Taka siłownia jest w Łukowie. Widziałam, że bardzo wiele osób z niej korzysta. To dobry pomysł, zwłaszcza dla dzieci, by spędzały aktywnie czas na dworze. W naszym mieście też przydałyby się takie urządzenia - mówi młoda mieszanka Stoczka.

Projekt czeka na realizację

Początkowo urządzenia do ćwiczeń miały znajdować się na skwerku w centrum miasta. Ostatecznie siłownia powstanie na terenie Zespołu Oświatowego w Stoczku. Projekt został przygotowany w tamtym roku i już niedługo będzie realizowany.

- Analizując potrzeby miasta dotyczące bazy sportowo - rekreacyjnej w mieście Stoczek Łukowski oraz pojawiającą się możliwości znacznego dofinansowania zewnętrznego, na przełomie marca i kwietnia w 2017 roku został opracowany projekt na urządzenie siłowni zewnętrznej na Placu Stanisława Wielgoska w Stoczku Łukowskim - na terenie Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim - mówi Ireneusz Szczepanik, burmistrz Stoczka Łukowskiego.

Dobre miejsce do rekreacji

Na siłownię będzie składać się 7 urządzeń służących do ćwiczeń na świeżym powietrzu i tablica informacyjna. Jest tu maszyna do wyciskania, biegacz, wahadło i motyl, wyciąg górny, orbitrek, wioślarz i tablica z instrukcjami do ćwiczeń i regulaminem. Siłownia zewnętrzna przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Teren wokół siłowni będzie zagospodarowany także do odpoczynku - pojawią się ławeczki i zieleńce. Będzie można tam odpocząć i zregenerować siły po serii wykonanych ćwiczeń.

- W zakres projektu wchodzą: roboty przygotowawcze i rozbiórkowe, dostawa i montaż urządzeń siłowni: (biegacz, wyciskanie siedząc, wyciąg górny, zestaw twister + motyl, wioślarz, odbitek, wahadło), zieleńce i trawniki ogrodzenie panelowe siłowni oraz chodniki kostki brukowej - wylicza burmistrz.

Ponad 44 tys. dofinansowania

Większość kosztów inwestycji będzie dofinansowana przez Urząd Marszałkowski za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania. Stoczek otrzyma na siłownię aż 44, 5 tys. zł dotacji.

- W związku z ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania naborem wniosków o wsparcie w ramach działania "Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lojalnego kierowanego przez społeczność na operacje z zakresu rozwoju infrastruktury i usług w zakresie turystki i rekreacji", Miasto Stoczek Łukowski złożyło wniosek o przyznanie pomocy finansowej w wysokości 63,63% kosztów zadania - podkreśla Szczepanik.

- Rada Lokalnej Grupy Działania w Łukowie oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie pozytywnie ocenili wniosek o wartości 70 tys. zł. W listopadzie ubiegłego roku została podpisana przez Marszałka Województwa Lubelskiego z Burmistrzem Miasta Stoczek Łukowski umowa na dofinansowanie w wysokości 44 tys. 541 zł - dodaje.

Siłownia już we wrześniu

Wyłoniono już wykonawcę siłowni. Niedługo rozpocznie się montaż urządzeń i prace na terenie wokół siłowni. Mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z niej już we wrześniu.

- W prowadzonym przez Miasto Stoczek Łukowski zapytaniu ofertowym wybrany został wykonawca - Główny Ośrodek Certyfikacji i Nadzoru z Rzeszowa. Zobowiązany jest on zrealizować zadanie do końca sierpnia 2018 r. - mówi Ireneusz Szczepanik.