Wójt gminy Łuków: będę kandydował

GMINA ŁUKÓW Na razie jeden kandydat potwierdza chęć startu na stanowisko wójta w zbliżających się wyborach samorządowych. To obecny włodarz gminy.- Będę ponownie ubiegał się o stanowisko wójta. Poddam się ocenie mieszkańców - mówi Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków od 2010 roku.

Jego kontrkandydatami przed czterema, a także ośmioma laty byli Józef Juchnikowski z Platformy Obywatelskiej i Krzysztof Fornal z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Fornal: nie zdecydowałem

Krzysztof Fornal jeszcze nie zdecydował, czy jesienią będzie kandydować na wójta.

- Nie podjąłem ostatecznie decyzji czy wystartuję na wójta gminy Łuków, czy udzielę poparcia innej osobie, a sam będę kandydatem do Rady Powiatu, bądź sejmiku województwa - mówi Fornal.

- Z rozmów z mieszkańcami gminy wynika, że wiele osób dostrzega pozytywne działania, ale też nie mniejsza jest grupa osób, która widzi mankamenty i braki w poczynaniach. Ci ostatni zresztą coraz częściej zaczynają głośno mówić o swoich zastrzeżeniach. Gmina Łuków przyzwyczaiła swoich mieszkańców do pewnej jakości, której dzisiaj powoli zaczyna brakować. Chyba większość się zgodzi z tym, że niewiele zostało z zapowiedzi składanych w 2010 r. Mamy rządy kontynuacji, które prędzej, czy później przekształcą się w stagnację. A moja gmina Łuków, to fajna gmina, kreatywnych mieszkańców. I zawsze szkoda jest jej nie w pełni wykorzystanego potencjału. Podsumowując, mam przeczucie, że kampania na wójta gminy Łuków będzie bardziej emocjonująca niż pozornie mogłoby się wydawać - dodaje Fornal.

Juchnikowski: na wójta nie

Natomiast Józef Juchnikowski deklaruje, że w tym roku już nie będzie ubiegał się o fotel wójta.

- Nie kandyduję. Zająłem się swoją działalnością i szkoda byłoby ją likwidować. A wiadomo jak jest - analizując wybory od 2002 roku wynika, że mieszkańcy mają parcie nie na kandydata, ale na znaczek. Nieważne czy kandydat jest dobry, czy słaby, ważny jest znaczek, który ma przyklejony. Jedno mnie martwi, że obecny wójt opieszale podejmuje decyzje związane z rozwojem naszej gminy, a mianowicie wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Gręzówka, Gręzówka Kolonia złożone w 2014 roku. Ale widzę światełko, bo Rada Gminy w marcu przyjęła uchwałę w tym temacie. To jest nie tylko problem Gręzówki. Ale już wójt coś zaczyna w tej kwestii robić, być może dlatego, że wybory się zbliżają. Mam nadzieję, że po doświadczeniu dwóch kadencji i ostatnich kilku ważnych decyzjach służących rozwojowi gminy ta tendencja się utrzyma. Zawsze w życiu staram patrzeć na wszystko optymistycznie.

 

Decyzji, czy będzie startował na radnego Rady Gminy, Powiatu czy Sejmiku Wojewódzkiego Juchnikowski jeszcze nie podjął.

- Otrzymałem kilka propozycji, rozważam je - mówi.

 

Zapytaliśmy także Tadeusza Federczyka, przewodniczącego Rady Gminy Łuków, czy nie ma ambicji powalczyć o urząd wójta.

- Nie zamierzam. Jeśli chodzi o start na radnego, to jeszcze nie podjąłem decyzji - mówi Federczyk.