Rolnicy: Nie chcemy wybijać zdrowych świń!

POWIAT ŁUKOWSKI - My jesteśmy rolnicy, co mamy Boga w sercu i przyrodę kochamy, i chcemy kota, psa, krowę i prosię. Bo musimy z czegoś żyć. Bo się nie utrzymamy z krowy! - mówili rolnicy na zebraniu w sprawie likwidacji stad świń w powiecie łukowskim.Rolnicy z gminy Łuków i gminy Stanin otrzymali kilkanaście dni temu i nadal otrzymują decyzje Powiatowego Lekarza Weterynarii o konieczności likwidacji hodowli świń z powodu niezastosowania warunków bioasekuracji.

Świnie bez ASF

Obie gminy znajdują się w strefie czerwonej ASF - strefie z ograniczeniami, w której stwierdzono występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików. Natomiast w całym powiecie łukowskim nie stwierdzono ani jednego przypadku choroby ASF u świń w gospodarstwach.

Decyzje PIW poprzedziły kontrole inspektorów weterynarii w gospodarstwach. Sprawdzano, czy rolnicy zastosowali bioasekurację. W wielu przypadkach stwierdzano uchybienia, ponieważ przepisy bioasekuracji są nierealne do spełnienia w 100 % w małych gospodarstwach  i niedostosowane do zwykłego polskiego rolnictwa. Rolnicy nawet nie mieli czasu na spełnienie zaleceń pokontrolnych dotyczących bioasekuracji, bo bardzo szybko otrzymali pisma z PIW, w których nakazano im likwidację stad trzody chlewnej do 30 czerwca tego roku.

Szok dla ludzi

Ta wiadomość zszokowała rolników. Ludzie nie rozumieją, dlaczego mają wybijać swoje zdrowe świnie - także prosięta, maciory i niedorostki. Dla wielu gospodarzy nawet te kilka lub kilkanaście hodowanych świń to ważne źródło dochodu i zdrowego mięsa,  bo wyhodowanego na własnych zbożach. I teraz przepisy nakazują zaprzestanie trzymania świń na co najmniej 2 lata.

W gminach Łuków i Stanin odbyły się spotkania z Lechem Melaniukiem, z-cą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łukowie oraz przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łukowie, która ma wypłacać rekompensaty za likwidację stad i powstrzymanie się od hodowli trzody chlewnej.

(...)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).