GMINA TRZEBIESZÓW W konkursie "Kobieta Roku 2019 Gminy Trzebieszów" nagrodzone zostały cztery..." />

W Trzebieszowie wybrali Kobiety Roku 2019

GMINA TRZEBIESZÓW W konkursie "Kobieta Roku 2019 Gminy Trzebieszów" nagrodzone zostały cztery panie aktywnie działające na rzecz lokalnej społeczności.Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu "Kobieta Roku Gminy Trzebieszów" nastąpiło podczas Gminnego Dnia Kobiet w Trzebieszowie.

Wygrały cztery Panie

Kandydatki z terenu całej gminy do udziału w konkursie zgłosiły koła gospodyń wiejskich, rady sołeckie, stowarzyszenia i nieformalne grupy aktywności społecznej. Wyróżniono zasłużone kobiety z terenu gminy w kategoriach: oświata, działalność społeczna i kultura. W dziedzinie przedsiębiorczości nie została zgłoszona żadna kandydatka.

Zasłużona pedagog

W kategorii oświata zwyciężyła Hanna Szczygielska, nauczyciel i wychowawca w Gminnym Przedszkolu w Trzebieszowie. Pod jej opiekę trafiło już trzecie pokolenie przedszkolaków. Jest inicjatorką wielu wydarzeń - przy współpracy z Klubem Lesovia zorganizowała m.in. Bieg Pocztyliona, Dzień Sportu. Hanna Szczygielska była jedyną nominowaną w swojej kategorii.

- Jestem bardzo zaskoczona tym wyróżnieniem. Dziękuję bardzo jury oraz osobom, które mnie nominowały. Moja praca to moja pasja. Lubię to, co robię. Pracuję w Gminnym Przedszkolu w Trzebieszowie od 36 lat. Praca z dziećmi była zawsze mi bliska. Swoje zadania staram się wykonywać rzetelnie. Może dlatego otrzymałam tę nominację. Uzyskany tytuł zobowiązuje do dalszej pracy i do podejmowania nowych wyzwań. Dam z siebie wszystko i będę się starała jak najlepiej wykonywać swój zawód. Tak jak wykonywałam go do tej pory - mówi Hanna Szczygielska, zdobywczyni tytułu w kat. oświata.

Działają na rzecz społeczeństwa

Tytuł Kobiety Roku 2019 za działalność społeczną otrzymały Stanisława Szydłowska i Mariola Domańska. Pierwsza z pań jest współorganizatorką wydarzeń społecznych i wielu działań na rzecz Trzebieszowa-Kolonii. Jest członkiem tamtejszego KGW "Pasjonatki", Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Aktywnych Trzeciak oraz Klubu Aktywnych mieszkańców Gminy Trzebieszów. Działa również aktywnie w Kabarecie Zaścianek.

- Bardzo się cieszę z tego, że społeczeństwo mi zaufało. Chętnie się udzielam społecznie. Dziękuję bardzo za to, że zostałam doceniona. Staram się wspierać innych swoją działalnością. Lubię gotować na różne imprezy, uwielbiam występować w kabarecie Zaścianek. Udzielamy się społecznie wspólnie z koleżankami. Dziękuję bardzo radzie sołeckiej i całej wsi Trzebieszów-Kolonia za zgłoszenie mojej kandydatury. Z Trzebieszowem jestem związana od 1971 r. Zostałam tutaj matką i babcią. Dziękuję Bogu, że daje mi siłę na wszystkie moje działania. To, co robię sprawia mi ogromną satysfakcję - podkreśla Stanisława Szydłowska, zdobywczyni tytułu w kat. działalność społeczna.

Natomiast druga laureatka to inicjatorka projektów związanych z Celinami. Działa w KGW "Kobiety z pasją". Współorganizowała projekty takie jak: "Kuchnia pachnąca tradycją" czy "Zielony Zakątek". Współorganizowała też szkolenie RODO dla innych stowarzyszeń.

 - Nie spodziewałam się wygranej. Jestem naprawdę wzruszona docenieniem mojej pracy i trudu. To prawdziwa motywacja do działania. Dziękuję bardzo serdecznie koleżankom ze stowarzyszenia Kobiety z pasją z Celin za zgłoszenie mojej kandydatury do tego konkursu. Cieszę się, że mogę realizować swoje pasje. Uwielbiam pomagać ludziom. W tym roku byłam współorganizatorką szkolenia dla innych stowarzyszeń w zakresie ochrony danych osobowych RODO. Zorganizowaliśmy w tym roku również trzecią już Gminną Biesiadę. Ta inicjatywa cieszyła się dużym poparciem mieszkańców. Staramy się organizować imprezy dla mieszkańców. Nasze plany realizujemy na bieżąco. Staramy się też pozyskiwać dotacje na rzecz naszej wsi. W tym roku w Celinach odbędą się dożynki i na pewno nasze stowarzyszenie będzie wspierać to wydarzenie. Dołączyłam do stowarzyszenia w 2016 r. Mamy tutaj wspaniałych ludzi, ciekawe pomysły. Cieszę się, że doceniają moją aktywność. Mam nadzieję, że będzie to owocować w przyszłych latach. Pochodzę z Trzebieszowa. Wyszłam za mąż do Celin i właśnie tam staram się rozwijać. Chciałabym podziękować za wyróżnienie mnie w tym konkursie panu wójtowi Mirosławowi Szekalisowi oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Dziękuję też mojej rodzinie - mojemu mężowi i dzieciom oraz teściom, dzięki którym znajduję czas dla stowarzyszenia - zaznacza Mariola Domańska, zdobywczyni tytułu w kat. działalność społeczna.

W kategorii działalność społeczna nominowane były też Ewa Gruchała z Trzebieszowa-Kolonii i Iwona Wolamin z Celin.

Szerzy kulturę

Za upowszechnianie kultury w środowisku lokalnym nagrodę otrzymała Maria Chromińska, sołtys i prezes KGW Wólka Konopna oraz inicjatorka Klubu Aktywnych Mieszkańców Gminy Trzebieszów. Współorganizatorka Dnia Seniora, wycieczek, warsztatów i imprez integracyjnych. Jako prezes Klubu Aktywnych Mieszkańców chętnie współpracuje z GOK.

 - Jestem sołtysem Wólki Konopnej i prezesem Klubu Aktywnych Mieszkańców Gminy Trzebieszów. Powstanie klubu było moją inicjatywą. Każde wydarzenie musi mieć swojej miejsce i czas. W Klubie zebrała się duża grupa ludzi, którzy chcą coś robić na rzecz innych. Ta statuetka należy się całemu Klubowi. Są to fantastyczni ludzie, którzy mają masę pomysłów. Wszyscy razem działamy, a robimy dużo - rajdy, wycieczki, wykłady, spotkania z policjantami, Gminne Dni Seniora. W planach mamy jeszcze wycieczkę do Ziołowego Zakątka. Pomysłów naprawdę mamy bardzo wiele. To wyróżnienie jest dla mnie mobilizacją, żeby jeszcze bardziej się starać w swoich działaniach - podkreśla Maria Chromińska, zdobywczyni tytułu w kat. kultura.

W kategorii kultura nominowane były także Maria Celińska-Jakubowicz z Celin i Krystyna Foryszewska z Trzebieszowa.

Śpiew, taniec i kabaret

Gminny Dzień Kobiet w Trzebieszowie uświetniły występy artystyczne przedszkolaków z Gminnego Przedszkola, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach oraz Kabaretu Zaścianek. Wójt Mirosław Szekalis wraz obecnymi na sali widowiskowej panami odśpiewali ze sceny wszystkim Paniom gromkie "Sto lat".

- Trzy lata temu po raz pierwszy ogłosiłem konkurs na Kobietę Roku Gminy Trzebieszów. Początki były trudne. W pierwszym roku zostało zgłoszonych niewiele kandydatek, ale w kolejnych latach to się rozwijało. W tym roku zgłoszono 7 kandydatek. W kat. przedsiębiorczość nie zgłoszono żadnej kandydatki. Mieszkanki naszej gminy zasługują na coroczne wyróżnienie. Działają na wielu płaszczyznach - w oświacie, stowarzyszeniach, kołach zainteresowań. Udzielają się społecznie i kulturalnie. Tytuł Kobiety Roku jest honorowy. Przydzielamy też drobne gratyfikacje. W tym roku były to bony w wysokości 300 zł. Podczas Dnia Kobiet było ponad sto mieszkanek naszej gminy. Pragnę złożyć życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim Paniom - mówi Mirosław Szekalis, wójt gminy Trzebieszów.

 


Galeria zdjęć: