Panel opowiadań historycznych w Łukowie

W Łukowskim Ośrodku Kultury odbędzie się panel opowiadań historycznych "Żołnierze Niezłomni – duma, charakter, nieśmiertelne wartości" w ramach Łukowskich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywających się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.Kolejnym punktem Łukowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie panel opowiadań historycznych ,,Żołnierze Niezłomni – duma, charakter, nieśmiertelne wartości’’, w którym udział weźmie major Marian Chmielewski ps. "Pomidor", członek brygady Hieronima Dekutowskiego "Zapory" oraz Ryszard Grafik, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

Spotkanie odbędzie się 16 marca o godz, 10 w Łukowskim Ośrodku Kultury. Bezpośrednio po spotkaniu o godz. 11 dla wszystkich uczestników panelu historycznego w Kinie Łuków odbędzie się emisja filmu "Generał Nil".

Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedział zaprzyjaźniony Major Marian Chmielewski. Często mamy okazję poznawać historię z książek, a także z przekazów historyków. Jednak często, zwłaszcza dla młodzieży, są to rozmowy nieco ,,nudnawe’’, pozbawione emocji, bazujące na suchym fakcie. Tutaj postanowiłem, że damy możliwość realnego spotkania z uczestnikiem tamtych niespokojnych czasów, który opowie o swojej historii. To naprawdę bardzo cenne doświadczenie – mówi Bartłomiej Bryk.

Major Marian Chmielewski (ur. 1928 r. był żołnierzem patrolu "Żbika" w oddziale Kedywu AK "Zapory". Od 1945 roku działał w plutonach "Ducha" i "Jadzinka" oddziałów samoobrony AK i WiN "Zapory". Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku, został skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 był więziony na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu.

Ryszard Grafik (ur. 1933 r.) to znany i ceniony łukowski historyk, działacz i regionalista. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, syn żołnierza Armii Krajowej. Współorganizator i członek Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego w Łukowie. Autor i współautor szeregu publikacji historycznych i regionalnych. Uczestnik wielu sesji popularno-naukowych jako referujący swoje opracowania historyczne. Od wielu lat aktywnie bierze udział w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą przekazując swoją bezcenną wiedzę historyczną. Odznaczony odznakami: „Za zasługi dla ŚZŻAK Lublin” i „ Za pracę społeczną w ŚZŻAK poświęconą etosowi AK.”

Organizator: Bartłomiej Bryk – informacje tel. 511 045 076

Współorganizator: Burmistrz Miasta Łuków - Dariusz Szustek, Łukowski Ośrodek Kultury.