Zbigniew Kot. Fotograf: Grzegorz Kokoszkiewicz

Za parkowanie w strefie nawet 50 zł

Kiedy możemy spodziewać się opłat za parkowanie w centrum Międzyrzeca i jak system zostanie zorganizowany?Wspólnota Międzyrzecka - rozmowa z burmistrzem Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniewem Kotem.

- Radni z Klubu odrzucili Pana pomysł organizacji strefy płatnego parkowania tylko na jednej pierzei placu głównego w Międzyrzecu. Chcą, aby objęła również pozostałe. Co Pan na to? 

- Chciałem zachować się ostrożnie proponując swoje rozwiązanie. Teraz przyznaję rację radnym. Przekonali mnie na komisjach do swojego stanowiska. Strefa płatna na jednej pierzei nie zmieni sytuacji. A chodzi przede wszystkim o płynność parkowania. Poszerzenie ma jednak plusy i minusy. Minusem jest stworzenie nowego mechanizmu funkcjonowania centrum. Trzeba pogodzić interesy osób, które prowadzą tam działalność. To głównie sklepy oraz biura, kwiaciarnie, apteka. 

- Jak temu zaradzić?

Myślałem o skróceniu godzin płatnych np. tylko od 9. do 16. w dni powszednie. To umożliwi właścicielom zaopatrzenie sklepów bez kosztów parkingu. Do tego parkomaty będą tak dostosowane, by można było zapłacić za pół godziny postoju 50 groszy. Czas odmierzany będzie proporcjonalnie do ilości wrzuconych monet.

- Jakie koszty uruchomienia strefy poniesie miasto?

Przy trzech parkomatach to około 30 tys. zł. Nie chcę wynajmować firmy, która będzie obsługiwała parking tak jak to się dzieje w dużych miastach. Wolę, żeby zajęła się tym Straż Miejska. Nie trzeba nawet zatrudniać nowych strażników, bo nie chodzi o to aby jak najwięcej karać. Dobrze byłoby, gdyby zwrócił się koszt wprowadzenia strefy. 

- Mieszkańcy pewnie od razu nie polubią się z parkomatem...

Na początku policja i Straż Miejska będzie pouczać, ale również pouczenia są rejestrowane. Komuś, kto nagminnie nie stosuje się do przepisów nie ujdzie to na sucho. 

- Jaka będzie kara za zapominalstwo ?

50 zł. Wiem, bo sam taki mandat zapłaciłem w Krakowie. Po prostu źle obliczyłem czas parkowania. 

- Kiedy opłaty za parkowanie w centrum wejdą w życie?

- Jeszcze w maju zostanie podjęta decyzja. Uchwała musi nabrać mocy prawnej. Jesteśmy technicznie przygotowani, więc strefę uruchomimy najprawdopodobniej w sierpniu.