Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim. Już od maja zaczną się badania profilaktyczne dla mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i ościennych gmin..

Szpital zapowiada tomograf

To nie są czcze obietnice. Odbyło się już spotkanie ze specjalistyczną firmą, która przestawiła wizualizację umieszczenia aparatu w szpitalu.To dla międzyrzeckiego szpitala milowy krok w diagnostyce i istotna poprawa jakości usług. Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarzom dostarcza bardzo szczegółowych informacji, które można przetworzyć cyfrowo na obrazy trójwymiarowe. Ma stosunkowo szybki i prosty przebieg, może więc uratować komuś życie, ponieważ pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne.

Szacujemy, że w naszym szpitalu jest potrzeba wykonywania około 50 tomografów dziennie

- mówi Romuald Pietrosiuk, pełniący obowiązki dyrektora ds. medycznych.

Dotychczas na tomografię komputerową trzeba było jeździć najbliżej do Białej Podlaskiej. Międzyrzecki szpital takiego sprzętu nie miał, bo brakowało miejsca.

W związku z uruchomieniem nowego oddziału rehabilitacji zwolni się część pomieszczeń

- mówi Wiesław Zaniewicz, dyrektor szpitala. Innym powodem był wysoki koszt zakupu sprzętu oraz adaptacji pomieszczenia na pracownię. Mowa o kwocie od 1,5 mln zł do 2 mln. Dla porównania - koszt adaptacji pomieszczeń nowego oddziału rehabilitacji to 1,4 mln zł.

Placówka sama nie udźwignie tego przedsięwzięcia. Szpital ma więc zamiar uzyskać dofinansowanie europejskie na zakup sprzętu. Uruchomienia pracowni nie należy się spodziewać wcześniej niż w przyszłym roku.