Jedenastu chętnych na mandat

Aż 137 kandydatów z 6 ugrupowań powalczy o 12 mandatów w okręgu bialsko-chełmsko-zamojskim. Obecne zamieszanie z "konkubinatami", fuzjami i zawłaszczaniem różnych partii spowodowało, że nawet kilku obecnych posłów zrezygnowało z walki o parlament.Najsolidniej do budowania listy w okręgu nr 7 podeszło Prawo i Sprawiedliwość. Najszybciej ją ogłosiło i nie musiało wymieniać na niej kandydatów. Na 24 osoby na tej liście, tylko 4 są bezpartyjne. 18 kandydatów jest członkami PiS (w tym czworo parlamentarzystów), a po jednym są z Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Wysoką trzecią pozycję zajmuje poseł Marcin Kamil Duszek, parlamentarzysta z Międzyrzeca. W rycerskiej zbroi przygotowuje swoje klipy z udziałem m.in. popularnej w regionie wokalistki Casandry.

Dużą aktywność wykazuje wicemarszałek woj. lubelskiego Dariusz Stefaniuk z Białej Podlaskiej, (pozycja 6). Z 12. miejsca startuje wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk z Walinny (pow. radzyński).  Na pozycji 17 znajduje się lekarz weterynarii z Parczewa, Jerzy Ryszard Szwaj, radny sejmiku. Wyprzedza bialską ginekolog Barbarę Aldonę Barszczewską (radną sejmiku). Na 19. pozycji jest nauczycielka Iwona Chmielewska z Kąkolewnicy, a na 23. Agnieszka Piekarska z Parczewa, dyrektor Zespołu Szkół CKR w Jabłoniu.

Koalicja ze wstawkami

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Po .N IPL Zieloni miał spore problemy z konstruowaniem list do Sejmu i następnie ze zmianami na nich. W okręgu nr 7 władze krajowe PO dużo wcześniej zaprosiły na lidera lek. med. Riada Haidara, radnego sejmiku, ordynatora bialskiej neonatologii, który zrezygnował z przynależności do SLD i startuje jako bezpartyjny. Później ze startu zrezygnowali: były poseł Ruchu Palikota Marek Poznański z Hrubieszowa, oświadczył on, że został umieszczony na liście bez jego zgody oraz Anna Wiczuk z Białej Podlaskiej.

Ostatecznie na 24-osobowej liście tego komitetu, 12 kandydatów jest z PO, jedna z Nowoczesnej oraz 11 bezpartyjnych. Na pozycji drugiej utrzymał się znany poseł PO Stanisław Żmijan z Międzyrzeca, a na trzeciej posłanka-dziennikarka Kornelia Wróblewska z podmiędzyrzeckiej wsi Misie (startuje obecnie jako bezpartyjna), jej mąż adwokat Jarosław Kaczyński zrezygnował ze startu w senackim okręgu zamojskim. Z nr 10 z listy KO startuje jako bezpartyjny technik budownictwa Kamil Jóźwik z Wólki Łózeckiej (gm. Drelów), którego zgłaszała Partia Zieloni. Jedenastkę ma Grażyna Lamczyk, obecna wójt gm. Dębowa Kłoda. Na 15. pozycji debiutuje bezpartyjna Katarzyna Pietraszkiewicz z Białej Podlaskiej, kierownik GOPS w Rokitnie. Na 20. miejscu zaś ostatnio pojawiła się nowa osoba Anna Maria Kolasińska, rolniczka z Piszczaca, bezpartyjna. Bezpartyjna Wioleta Zarębska, położna z Łomaz, na liście KO jest na miejscu 21.

PSL wzbogacony przez Kukiza`15

Obecność kandydatów Kukiz`15 spowodowała wewnętrzne napięcia na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego (Koalicji Polskiej). Z "jedynką" dla kukizowca Jarosława Sachajki z  Zamościa nie może pogodzić się radny sejmiku, Przemysław Litwiniuk, który znalazł się na 3 pozycji  tej listy. Na Facebooku stwierdził "Poseł Sachajko ujadał na PSL przez cztery lata i nie wymaże tego. Ani przeproszenie, ani zanegowanie tego nie zmieni, bo tego, co się usłyszało, nie da się odsłyszeć". Zapowiedział, że w powiecie bialskim ludowcy będą zabiegać, aby zamojski parlamentarzysta nie dostał głosów, a w wyrazie determinacji na fanpage`u wicemarszałka lubelskiego Dariusza Stefaniuka napisał, że prędzej zagłosuje na niego, niż na Sachajkę.

Na 7. miejscu startuje działaczka PSL, Anna Szymala, radna powiatu radzyńskiego, dawniej komendantka wojewódzka OHP, na 10. Sławomir Suszczyński, przedsiębiorca z Białej Podlaskiej, na 11. Marzena Malesa, nauczycielka historii, dawniej kandydatka na bialskiego prezydenta (oboje są z Kukiz`15). Nr 19 zajmuje bezpartyjny Bartosz Koczkodaj ze wsi Sętki (gm. Ulan-Majorat), zaś 21. Grzegorz Siemakowicz, wicedyrektor bialskiej Miejskiej Biblioteki i prezes Zarządu Miejskiego PSL w Białej Podlaskiej, a nr 22 bezpartyjny (w eurowyborach startował z komitetu Kukiz`15) Marek Wilbik, rolnik i przedsiębiorca ze Studzianki (pow. bialski), działacz Izby Rolniczej. Listę na poz. 24. zamyka radny powiatowy Janusz Zieliński (PSL), właściciel małego sklepu z Parczewa.

SLD z dominantą Wiosny

Po odejściu z SLD  Riada Haidara  nie było łatwo utworzyć listę Sojuszu Lewicy Demokratycznej (z udziałem Wiosny i Razem). Uczyniła to wywodząca się z Puław szefowa lubelskich struktur partii Wiosna - Monika Pawłowska.

Na 3. pozycji startuje pochodzący z Uhnina bezpartyjny Bolesław Borys Borysiuk, założyciel i od 2014 r. przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Regiony.

Numerem 4. na tym liście jest Sławomir Rogala z Czemiernik, naszym Czytelnikom znany jako intermistrz Europy w lotach dalekodystanasowych gołębi pocztowych.

-  Mam nadzieję, że będą czarnym koniem jesiennych wyborów w naszym okręgu, zamierzam być reprezentantem podlaskich powiatów: bialskiego, parczewskiego i radzyńskiego - mówi Rogala.

Pozycję 6. zajmuje Anna Czobodzińska-Przybysławska z Czeputki (gm. Sosnówka), wieloletnia dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego,  9. Patrycja Dobosz-Furman z Parczewa, koordynatorka partii Wiosna w powiecie parczewskim. Dziesiąta jest Magdalena Kamola, radna gminy Jabłoń, 14. znany w regionie popularyzator gry w szachy Zbigniew Litwiniec z Radzynia (członek SLD), 16. Justyna Jasek-Kossobucka z Białej Podlaksiej, a za nią  miejsce zajmuje Monika Kapłon z Olszewnicy (gm. Borki), członek Lewicy Razem. Nr 20 na liście ma Jan Kurowski,  były wójt Piszczaca (SLD). Pozycję 22. zajmuje bezpartyjna  Katarzyna Kozicka z Bezwoli.

Mało podlaskich kandydatów w Konfederacji

W okręgu nr 7 Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość gościnnie wystawił kilku kandydatów z Lublina i Warszawy. Liderem listy jest grafik komputerowy Witold Tumanowicz, wiceprezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości", członek Ruchu Narodowego, ubiegłoroczny  kandydat do sejmiku, nie uzyskał wtedy mandatu.

Na trzeciej pozycji jest pochodzący z Białej Podlaskiej warszawski adwokat, bezpartyjny Marcin Iwanowski pomagający prawicowym ugrupowaniom. Na szóstej zaś umieszczono bezpartyjną Beatę Bielecką z Michałówki (gm. Biała Podlaska), rolniczkę, która uczestniczy w protestach rolników. Tuż za nią jest Agnieszka Marciniuk, z partii Korwin, jest wiceprezesem Partii Wolność. Na 11. miejscu znalazł się bezpartyjny Łukasz Banaszczuk z Paszenek (gm. Jabłoń). Listę, na 24. pozycji zamyka bezpartyjny Artur Sobich z Parczewa, przedsiębiorca i były radny miasta, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1.

Dominuje bezpartyjna Kąkolewnica

Bezpartyjni i Samorządowcy jako ruch, a nie partia, z trudnościami zarejestrowali listy w kraju, kiedy nie udało się im wystartować razem z PSL i Kukiz`15. W okręgu nr 7 dominują kandydaci z południowego Podlasia, głównie z gminy Kąkolewnica (pow. radzyński), skąd pochodzi Marek Woch, wojewódzki koordynator Bezpartyjnych.

Liderem jest jednak adwokat, ekspert prawa oświatowego, właściciel kancelarii Jan Kokot z Chodla (pow. opolski). Druga jest Ewa Koziara, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej. Jesienią była kandydatką na wójta Konstantynowa z komitetu PiS. Podkreśla, że jednak nigdy nie należała do PiS.

Szósta jest Beata Rypina z Białej Podlaskiej, siódmy Damian Lewczuk, prawnik ze Sławacinka Starego (gm. Biała Podlaska). Ósmą pozycję zajmuje Justyna Jóźwik z Brzozowicy Dużej (gmina Kąkolewnica Wschodnia),  dziewiątą rolniczka Dorota Wysokińska z Międzyrzeca, jedenastą przedsiębiorca Marek Celiński, dwunastą  Lidia Wasąg, czternastą Ewelina Woch i szesnastą Agnieszka Zalewska (czworo z Kąkolewnicy).