Rada Gminy Wilków. Fotograf: AC
Radni z Wilkowa za wykonywanie mandatu będą brali większe pieniądze. O podwyżce diet..." />

Wilków: Zaczynają rządzić od podniesienia diet

Radni z Wilkowa za wykonywanie mandatu będą brali większe pieniądze. O podwyżce diet zdecydowali, jako pierwsi w powiecie opolskim.


W Wilkowie roczne utrzymanie Rady Gminy do tej pory kosztowało podatników – jak podaje przewodniczący rady – około 71 tys. zł. Teraz kwota ta wzrośnie do około 94 tys. zł.
 
- W ostatnim okresie radni rozmawiali ze sobą o dietach i pojawiły się głosy, że warto zastanowić się nad ich podwyższeniem. Po wspólnych ustaleniach została stworzona propozycja, którą ostatecznie uchwalono na piątkowej sesji – mówi Tomasz Jakubowski, przewodniczący Rady Gminy Wilków, który za kierowanie pracami rady będzie pobierał miesięczny ryczałt w wysokości 1100 zł. Do tej pory było to 800 zł.
 
Więcej dostawał będzie też zastępca przewodniczącego rady. Do wyborów dieta wiceprzewodniczącego Rady Gminy Wilków wynosiła 400 zł miesięcznie. Po piątkowej podwyżce będzie to 650 zł. Dieta pozostałych radnych wzrosła z 350 do 450 zł. Więcej niż do tej pory będą dostawali również przewodniczący komisji stałych. Ich dieta wzrosła do 500 zł. Wcześniej było to 400 zł.
 
Podczas głosowania nad uchwałą w sprawie ustalenia diet dla radnych żaden radny nie oponował. I nikt nie wnosił uwag do uchwały. - Radni wykonując swój mandat reprezentują interesy mieszkańców swoich wsi, biorą udział w pracach komisji, to oni uchwalają budżet gminy. Ich praca powinna być godnie wynagradzana i na to pieniądze powinny się znaleźć – uważa Jakubowski.
 
Czy gminę stać na podwyżkę diet radnym na to pytanie przewodniczący Rady Gminy Wilków nie odpowiedział.