Droga wewnętrzna prowadząca do Galerii Stokrotka i marketu Biedronka jest nieoznakowana, na co zwraca uwagę nasz Czytelnik.

Dylemat kierowcy: kto komu powinien ustąpić wyjeżdżając spod Stokrotki?

Do dwóch dużych marketów przy ul. Fabrycznej w Opolu Lubelskim wydawać by się mogło, że jest bardzo łatwo dojechać. Ale kierowcy sygnalizują poważny problem. - Wielu kierowców nie wie, w jaki sposób się poruszać w miejscu wyjazdu z parkingu Stokrotki, bo brakuje tam oznakowania - informuje nasz Czytelnik i prosi o interwencję.Do marketu Stokrotka i znajdującej się za nim Biedronki prowadzi droga wewnętrzna. Jest ona nieoznakowana, na co zwraca uwagę nasz Czytelnik.

Czytelnik: Potrzebne jest oznakowanie 

- Już zjeżdżając z ulicy Fabrycznej nie ma żadnego znaku informującego, na jaki rodzaj drogi wjechaliśmy. Teoretycznie powinna obowiązywać zasada prawej dłoni. Ale tu też zdania są podzielone, bo przecież to są wyjazdy z parkingu, więc są tu przepisy wewnętrzne, o których nikt nic nie wie - twierdzi.

Kilka lat temu do Kodeksu ruchu drogowego weszło pojęcie strefa ruchu. Na jej terenie obowiązują identyczne zasady, jak na drodze publicznej.

- Tylko znowu według ustawy wjazd i wyjazd muszą być odpowiednio oznakowane - dodaje.

Nasz Czytelnik już kilka razy doświadczył nieprzyjemnej sytuacji jadąc do marketu przy ul. Fabrycznej.

- Ustępując wyjeżdżającym z prawej spotykałem się z machaniem rękami, patrzeniem jakbym pierwszy raz za kółkiem siedział, a kiedy zaczynałem ruszać to i ten z prawej robił to samo - opowiada i zwraca uwagę na fakt, że nawet drobna stłuczka może mieć fatalne skutki dla dziecka siedzącego w foteliku.

A przecież do marketów i znajdującej się tam stacji benzynowej często przyjeżdżają całe rodziny.

- Mam nadzieję, że nie musi się tam stać jakaś tragedia, aby ktoś wreszcie zajął się tym tematem - dodaje.

Policja: Wystąpiliśmy o ustawienie znaków 

O wyjaśnienie wątpliwości zgłoszonych przez naszego Czytelnika zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. Policjanci przypominają, że drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi, a nie są drogami publicznymi.

- Jeśli zatem poza drogą publiczną, np. na parkingu przed marketem albo na wewnętrznej drodze osiedlowej przecinają się tory jazdy dwóch pojazdów, to kierujący nimi powinni stosować się do przepisów lub znaków regulujących pierwszeństwo, tak jak na drodze publicznej. Niestosowanie tej zasady mogłoby bowiem zagrażać bezpieczeństwu osób w razie zderzenia - wyjaśnia asp.szt. Edyta Żur, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim.

Zasady poruszania się po drogach wewnętrznych określa zarządca drogi. A w przypadku jego braku właściciel terenu, na którym położona jest droga.

- O ile nie wyznaczono na niej strefy zamieszkania czy strefy ruchu. Wtedy stosuje się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym - precyzuje.

Komenda Powiatowa Policji w Opolu Lubelskim podjęła już kroki. Zwróciła się do zarządców gruntów, na których położone są drogi z prośbą o ustawienie znaków drogowych określających obowiązujące na nich zasady ruchu.

- W naszej opinii takie oznaczenie dróg pozwoli rozwiać podobne wątpliwości oraz przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników dróg - dodaje rzeczniczka opolskiej policji.