130 lat OSP Wilków. Fot. Andrzej SIkora.

Od 130 lat gasimy pożary (zdjęcia)

Niezłomnie służą św. Florianowi i mieszkańcom Lubelskiego Powiśla. Mowa o strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie, którzy w piątek świętowali swój okrągły jubileusz.W 1888 r. Jan Kleniewski, ówczesny dziedzic Szczekarkowa, Wilkowa i Zagłoby, inicjując i finansując powstanie straży ogniowej rozpoczął piękną i chlubną kartę dziejów, którą wilkowscy druhowie piszą do dnia dzisiejszego.

Początkowo konnym wozem, z ręczną sikawką i parcianymi wężami. Powoli, ale systematycznie uzupełniając sprzęt oraz wyposażenie, strażacy z Wilkowa są dzisiaj jednostką wchodzącą w skład Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego, doskonale wyszkoloną, dysponującą nowoczesnym sprzętem i gotową do działań w najbardziej ekstremalnych warunkach. Takich jak pożar lasów w Kuźni Raciborskiej (1992 r.), czy "powódź stulecia", która nawiedziła Powiśle w 2010 r. Wówczas to strażacy, pomimo zatopionej strażnicy nie opuścili posterunku i stacjonując na piętrze zalanego budynku, przez cały czas trwania kataklizmu nieśli pomoc mieszkańcom ogarniętych żywiołem wiosek.

Nie dziwi więc fakt, że działalność jednostki została doceniona przez przełożonych i władze samorządowe oraz państwowe. Podczas uroczystości 16 strażaków zostało wyróżnionych złotymi, srebrnymi i brązowymi Medalami za Zasługi Dla Pożarnictwa. Wręczono też odznaki "Wzorowy Strażak" oraz Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego. Marszałek uhonorował jednostkę dyplomem uznania. Niezwykle sympatycznym i humorystycznym momentem uroczystości było  przekazanie jednostce "wozu bojowego", którego miniaturę europoseł Krzysztof Hetman wręczył prezesowi OSP Wilków.

Z kolei wilkowscy strażacy wręczyli swym sympatykom i sponsorom statuetki, w ten sposób wyrażając swe podziękowanie za dotychczasową pomoc i współpracę.

Odznaczeni:

  • Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Piotr Filipek, Leszek Kutyła, Andrzej Kuś
  • Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Marcin Charchuła, Karol Drąg, Grzegorz Dzierżak, Dariusz Kania, Dariusz Madejek, Zbigniew Sanecki
  • Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Krzysztof Czajka, Mateusz Drąg, Krzysztof Drąg, Kamil Kowalski, Marcin Lasota, Michał Madejek, Paweł Majewski, Marcin Markowski, Karol Świerkosz, Michał Świerkosz
  • Odznaka Wzorowy Strażak: Patryk Czarnecki, Robert Madejek
  • Odznaka za wysługę 40 lat: Marek Wosik, Czesław Lasota, Zbigniew Piątek
  • Odznaka za wysługę 30 lat: Janusz Czaja, Tadeusz Drąg
  • Odznaka za wysługę 25 lat: Jacek Lejwoda, Janusz Skórek
  • Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego: Janusz Skórka, Henryk Kuś, Tadeusz Drąg

Galeria zdjęć: